Havraní dvůr - Viktorie Veselá

15.01.2023

Tlukot houfu černých křídel


Nechat si narůst křídla nemusí vždy znamenat svobodu.


Na Trnitém vrchu se strmí klášter svaté Magdaleny, jemuž v okolí nikdo neřekne jinak než Havraní dvůr. A protože se o tom, co se za jeho zdmi děje, ví jen velmi málo, vznikly o něm nejrůznější povídačky a strašidelné historky.

Grizelda se však nenechá odradit, naopak touží po dobrodružství. Také se chce vymanit z chudoby a doufá, že v klášteře začne nový a lepší život. Opustí svou tetu, která se o ni starala jako o vlastní dceru, a vydává se ke klášterní bráně s ornamentem havraního křídla.

Jakmile překročí práh Havraního dvoru, čeká ji jedno překvapení za druhým. Vstupuje do společenství, jemuž vládne abatyše Zrila. Pobyt v klášteře není jen tak, tamní dívky musí sloužit a plnit zadané úkoly. Grizelda na vlastní kůži pocítí, jaké to je být volná jako pták. Ale za jakou cenu? Podaří se jí ze dvora utéct? A jaká hluboko pohřbená tajemství odhalí?


Z pórů jí začínalo rašit temné peří. Vykřikla hrůzou. Zrila se jen hlasitě zachechtala, až Grizeldě tuhla krev v žilách. Nechápavě pohlédla na své paže. Peří stále houstlo. Zničehonic, aniž dala rukám pokyn, s nimi zamávala. Ruce se čím dál víc měnily v křídla. Ostatní ženy stály bez hnutí. Konečně jí to došlo. Bude jako ony.


Havraní dvůr autorky Viktorie Veselé spadá do žánru YA fantasy. Hlavní hrdinkou jejího příběhu je mladá dívka Grizelda, která se tvrdohlavě vydala na nelehkou cestu. V klášteře se seznamuje s dalšími zajímavými dívkami, Grizelda mezi ně postupně proniká a poznává, komu může věřit, a komu nikoliv. Místy je Grizeldin charakter dost nevyzrálý, bláhové chování ale lze přikládat její mladickosti. Přece jen je kniha určena mladším čtenářům, tudíž i hrdinka spíše odpovídá cílové skupině.

Do děje se čtenář ponoří hned od první stránky a nechá se pohltit událostmi, které se na něho sypou. Téměř dvě stě stran uteče jako voda. Příběh by klidně mohl být i delší, některé věci by tak mohly být lépe popsány a větší prostor by dostaly i ostatní dívky.

Atmosféra knihy je pochmurná a tajemná, svůj podíl na tom nesou i doprovodné obrázky. Autorka vymyslela nápaditou zápletku a dokázala vystavět poměrně solidní příběh, přesto je znát, že je na začátku své spisovatelské cesty, z některých částí prýští nevypsanost. Styl vyprávění je jednoduchý, nejde příliš do hloubky a repliky postav mnohdy působí dost strojeně.

Pod návrhem obálky a vnitřními ilustracemi je podepsán Jiří Dvorský. Jméno tohoto ilustrátora by vám nemělo být neznámé, na svém kontě má tituly, jako je například Stará škola, Myší díra, Běsnění kojota, Červi v hlavě či České temno. Jiří Dvorský i v tomto případě odvedl skvělou práci.

Havraní dvůr potěší zejména mladší čtenáře, kteří hledají dobrodružnou fantasy plnou magie a záhad.


Název: Havraní dvůr
Autor: Viktorie Veselá
Nakladatelství: Rosier
Rok vydání: 2022
Vydání: 1.
Počet stran: 192
ISBN: 978-80-88467-37-3  


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme nakladatelství Rosier.