Kam chodí astronauti na záchod?

01.08.2022

Na tuto jednoduchou otázku by se stejně jednoduše dalo odpovědět: na záchod. Ale nic není tak snadné, jak by se mohlo zdát, pokud si představujete bělostnou porcelánovou mísu, jste daleko od pravdy.

Ve vesmíru je vše tak nějak složitější, dokonce i vykonání nezbytné lidské potřeby, především kvůli chybějící gravitaci. Toaleta musí být plně funkční i ve stavu beztíže, a proto je vybavena elektronikou a ventilátorem, který vytváří podtlak, aby zachytil pachy a plovoucí odpad.

Záchod za půl miliardy

Víceméně jediným místem, kde je něco podobného potřeba, je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS), a právě na ní došlo v nedávné době k velkému pokroku. Vzhledem k tomu, že jejich záchod pomalu, ale jistě dosluhoval, dočkali se koncem roku 2020 nového. Záchod, který má díky svému designu usnadnit vykonávání potřeby ve stavu beztíže zejména ženám. Za vývojem nového typu toalety nestojí nikdo jiný než Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a pojmenován byl jako Universal Waste Management System (UWMS), cena nového zařízení je v přepočtu zhruba 534 milionů korun.

NASA myslí na ženy

Jedním z úkolů designérů bylo zohlednit pohodlí ženské části vesmírných posádek a přizpůsobit toaletu tak, aby bylo její používání pro astronautky praktičtější a jednodušší. "NASA věnovala hodně času práci s členy posádky a hodnocení nápadů, jak vylepšit záchodové sedátko a nástavce na močení tak, aby lépe vyhovovaly ženám," řekla vedoucí projektu vývoje nové toalety Melissa McKinleyová. Z vyjádření vedoucí pracovnice se při vývoji toalety věnovala velká pozornost tomu, aby se při sezení na ní v případě vykonávání velké potřeby předešlo nehodám v podobě nechtěného úniku stolice do prostoru. Američtí experti zároveň upravili design nástavců, které mají ženám umožnit močení v sedě.

Pro snazší život

Vzhledem k absenci gravitace využívají vesmírné toalety k odvádění odpadu z těla proudění vzduchu, které jak výkaly, tak moč odvádí do oddělených kontejnerů. Novinkou UWMS je automatické spuštění proudění vzduchu při zvednutí víka toalety, což pomáhá snižovat zápach. Posádka využívá speciálně tvarovaný trychtýř a hadici na močení a sedátko určené pro defekaci.  


Autor článku: Pavel Polcar


Fotografie: Huntster / Creative Commons / PD NASA / Nicht / Creative Commons / PD NASA / Ras67 / Creative Commons / PD NASA / Ras67 / Creative Commons / PD NASA