Madagaskar bez omezení: Ostrov jako žádný jiný

17.10.2022

Přezdívá se mu Ostrov zázraků. Proč? To teď máte zase šanci zjistit, protože Madagaskar zrušil všechna covidová opatření, a tak sem teď mají volný vstup očkovaní i neočkovaní. A dokonce se sem dostanete přímým letem z Prahy.

"Od září do ledna budou každou sobotu z Prahy létat přímé lety. Od Madagaskaru vás tak dělí pouhých deset hodin letu," uvádí mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková obrovskou výhodu, kterou tato destinace teď nabízí. Ovšem až uvidíte neuvěřitelnou místní přírodu, pochopíte, že tohle byly jen maličkosti.

Nejstarší ostrov na planetě Zemi, obývaný jedinečnými tvory i rostlinami, je fascinující svou rozmanitostí i překvapivou křehkostí. Kilometry bělostných pláží, fascinující podmořský život, majestátní baobaby a šťavnatá zeleň národních parků vás přesvědčí o tom, že Madagaskar je skutečně Ostrovem zázraků.

Království lemurů i baobabů

"Už po příletu na čtvrtý největší ostrov světa pochopíte, že se nejedná o klasickou turistickou destinaci s luxusními hotelovými komplexy a dokonalými plážemi. Madagaskar má navíc ještě neopakovatelné charisma. Od východního pobřeží Afriky jej dělí 400 kilometrů Mosambického průlivu. Na území sedmkrát větším, než je Česká republika, tu můžete navštívit tropické pralesy, savany, pouště, polopouště, opadavé lesy i proslulou alej majestátních baobaů. Vějířovitá koruna palmy poutníků, revenaly madagaskarské, zdobí i státní znak země," popisuje tohle výjimečné místo Andrea Řezníčková.

Srdcem i duší Madagaskaru je zdejší jedinečná fauna a flóra, kterou z 90 procent tvoří endemické druhy. Po oddělení od afrického kontinentu před 165 miliony let se tu v naprosté izolaci od okolního světa vyvíjel fascinující svět rostlin a živočichů, jejichž nejznámějším zástupcem je bezesporu roztomilá poloopice lemur kata. Ideální podmínky pro jejich sledování nabízí soukromá rezervace Palmarium, ležící v oblasti jezera Ampitabe nebo rozsáhlý národní park Andasibe-Mantadia, kde je k vidění také celá řada ptáků i plazů. V neprostupné zeleni deštného pralesa se můžete pokusit najít některého ze 75 druhů chameleonů.

Dalším přírodním úkazem je Národní park Tsingy de Bemaraha a jeho skalní útvary zapsané na seznamu přírodního dědictví UNESCO. Ostré skalní věžičky připomínají doby, kdy se ostrov oddělil od afrického kontinentu. Celá oblast národního parku ležela pod mořskou hladinou, přičemž les kamenných jehel vytvořily vápencové usazeniny. Ostré skály, sahající až do výšky 70 metrů, jsou protkány celou řadou jeskyní, visutých mostů a kovových žebříků. Kromě výjimečné podívané vás tak čeká i jedinečný adrenalinový zážitek.

Bělostné pláže i noční život

"Nejoblíbenější turistickou destinací na Madagaskaru je ostrov Nosy Be, nazývaný příznačně Ostrov vůní. Právě sem také přiletíte. Vzduch tu voní skořicí, vanilkou, ylang-ylang i kávou. V přírodní rezervaci Lokobe Special Reserve jsou k vidění poslední pozůstatky tropického deštného pralesa, bělostné pláže jsou jako stvořené pro bezstarostný odpočinek a průzračně čisté vody Indického oceánu přímo svádějí ke šnorchlování, potápění i vodním radovánkám," říká Řezníčková.

Pestrý je i zdejší noční život. Po západu slunce tu ožívají desítky stylových restaurací, barů i nočních klubů. O tom, že ostrov býval oblíbeným útočištěm hrabivých pirátů se přesvědčíte během návštěvy ruiny pirátské pobřežní pevnosti.

Na Madagaskaru panuje tropické podnebí, teploty se však mohou výrazně lišit podle nadmořské výšky, ve které se právě nacházíte. Na pobřeží se můžete těšit na celoroční teploty, pohybující se v rozmezí 21 až 26 °C. Pokud tedy přemýšlíte nad exotickou dovolenou na podzim, či v zimě, Madagaskar je skvělou volbou.


Fotografie: Pixabay, Unsplash, Invia.cz