Mnichov je příkladem využití prostoru, který zůstal po olympiádě

01.06.2023

Perfektní využití prostoru, který původně vznikl kvůli olympijským hrám v roce 1972, nabízí kampus Technické univerzity v Mnichově (TUM), kde dnes sídlí Katedra sportu a tělovýchovy. Jeden z architektů prostorné budovy ze dřeva a skla Helmut Dietrich míří o nápaditém projektu vyprávět do Prahy.

Veřejný olympijský park v Mnichově je příkladnou ukázkou, že po olympijských hrách nemusí zůstat prázdné budovy a nevyužité stadiony. Bavorský Olympia Park je dodnes domovem sportovišť, cyklostezek, koncertních míst, restaurací a fotbalového stadionu s nápadnou střechou pavilonu. Přes ulici se tyčí slavný čtyřválec BMW od Karla Schwanzera a celé krajině sebevědomě vévodí sice jednoduchá, ale svou velikostí i provedením zcela se vymykající stavba kampusu TUM se střechou v podobě monumentálního dřevěného baldachýnu. Na projektu celého komplexu spolupracovala dvě architektonická studia: Dietrich | Untertrifaller Arkitekten a Balliana Schubert Landscape Architects.

Světlo, svěžest, štědrost

V kampusu, jehož dnešní podoba se začala stavět v roce 2017 a poslední úpravy by měly být dokončeny v roce 2024, dnes sídlí Katedra sportu a tělovýchovy TUM. Architekti přitom navázali na původní olympijský účel a inspirovali se sloganem tehdejší olympiády, který zní: "Světlo, svěžest a štědrost."

Vznikla proto vzdušná prostorná budova ze dřeva a skla připomínající spíše obří pavilon, který poskytuje přehledné a komfortní uspořádání pro různé výzkumné, školicí i sportovní účely. Její dlouhá a štíhlá silueta – 180 metrů na délku a 150 metrů na šířku – citlivě zapadá do původního projektu olympijského parku studia Behnisch & Partner. Impozantní devatenáctimetrová samonosná střešní konstrukce částečně zastřešuje venkovní sportoviště. Díky své unikátní modulární dřevěné konstrukci z dutých nosníků (s velmi vysokou tuhostí a minimální hmotností) ji bylo možné realizovat za rozumnou cenu.

Rozlehlý kampus je domovem 14 tělocvičen, 12 poslucháren, 15 diagnostických pracovišť, 5 dílen, 300 kanceláří, nechybí tu ani univerzitní knihovna nebo jídelna. "Bylo pro nás velmi důležité co nejlépe vyhovět různým potřebám budoucích uživatelů, Technické univerzitě v Mnichově a Central University Sports. Světlá a lehká konstrukce s maximálním rozpětím 30 metrů pod jednou střechou ukrývá všechny důležité funkce, jako jsou sportovní haly, přednáškové sály, kanceláře a diagnostická pracoviště, knihovna a jídelna," popisuje jeden z autorů návrhu Helmut Dietrich, který spolu se spoluautory ze studia Balliana Schubert dorazí do Prahy, aby tu pohovořili nejen o tomto projektu, ale o dřevostavbách obecně. Jejich přednáška bude součástí letošního ročníku Salonu dřevostaveb, který startuje 19. dubna.

Díky dřevu je stavba rychlejší

Součástí dřevostavby v kampusu TUM je i velkorysé prosklení, které umožňuje studentům být neustále v kontaktu, což bylo v návrhu rovněž důležité. Atria zasahující hluboko do středu budovy přinášejí přirozené světlo a ozvláštňují chodby. Zároveň nabízejí místo setkávání i perfektní hlediště, odkud je možné sledovat sportovní utkání či tréninky. V kampusu samozřejmě nechybí ani venkovní plochy s různými sportovišti, které však slouží a na pohled i připomínají klasický park. Centrální přístupová osa, ztužující schodišťová jádra, přednáškový sál a lezecký sál i suterén jsou navrženy z železobetonové konstrukce.

Sportovní haly, prostory instituce a kompletní střešní konstrukce jsou nicméně postaveny ze dřeva. "Volba tohoto materiálu umožnila vysoký stupeň prefabrikace, což zkrátilo čas potřebný k montáži, a dodalo také větší přesnost a vysokou účinnost. S vhodnou logistikou pro plánování, výrobu, dodávku a montáž byly halové části v provozu za pouhé dva měsíce," říká Dietrich. V Praze bude mluvit o dalších výhodách využití dřeva v architektuře.

Vše o moderních dřevostavbách a udržitelné architektuře ze dřeva se zájemci dozví během akce Den dřevěné architektury, který proběhne 20. 4. od 13:00 do 20:00 na Nové scéně Národního divadla. Vstupné je zdarma. Na programu je Mozaika architektů, tedy prezentace s projekcí vybraných realizací českých a slovenských ateliérů, přehlídka klíčových produktů a nových technologií, setkání se zástupci oboru a také slavnostní zahájení venkovní výstavy Salonu dřevostaveb ´23 a křest Ročenky dřevěné architektury ´23


Fotografie: TZ