Toyota staví nejekologičtější sportovní arénu v historii

13.09.2022

Automobilka Toyota zahájila výstavbu nejekologičtější multifunkční sportovní arény v Japonsku. Pojmenovaná je Tokyo A-Arena a bude stát v tokijské čtvrti Koto na ostrově Odaiba. Hala pro 10 000 diváků o rozloze 27 000 m2 bude stát na místě dřívějšího prezentačního centra Toyota Mega Web. Otevřena má být na podzim 2025.

Jako první aréna v Japonsku projekt usiluje o získání certifikace LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), což je systém hodnocení dopadů na životní prostředí používaný pro budovy a města řízený americkou neziskovou organizací Green Building Council. Měla by tak být arénou, jejíž výstavba i chod bude nejvíce šetřit životní prostředí ze všech zatím existujících hal.

Nová aréna se stane domácím hřištěm basketbalového týmu Toyota Alvark Tokyo hrajícího v japonské B lize. Prostory též budou sloužit k provozování různých halových sportů, jako např. volejbalu a stolního tenisu, městských sportů, parasportů nebo e-sportů.

"Projekt nové arény staví na dvou našich myšlenkách. První je prokázat vděk sportům a sportovcům a druhou je poskytnout stabilní podporu lidem, kteří posouvají svůj potenciál kupředu," uvedl prezident Toyoty Akio Toyoda.

Toyota bude na projektu spolupracovat s různými partnery pod heslem: "Objevujme potenciál společně!" Aréna by se pro ně měla stát místem spojujícím a rozvíjejícím nejrůznější možnosti, zejména v oblasti sportu, mobility a trvalé udržitelnosti.

Aréna by měla zprostředkovávat sportovní zážitky novými atraktivními způsoby za pomoci nejmodernějších technologií. Zároveň bude využívat technologie mobility od Toyoty. Součástí projektu jsou i dva venkovní parky k oživení okolí.

Písmeno A v názvu A-ARENY evokuje název týmu Alvark Tokyo, zároveň odkazuje na označení pro modré moře. Znamená rovněž výraz "ability", tedy schopnosti a možnosti lidí, a zároveň jde o první písmeno abecedy, tedy o symbolické označení začátku.


Fotografie: Toyota Czech Republic