Moje rudá knížka - Lenka Blažejová

29.06.2021

O menstruaci hravou formou

Přestože jde doba stále kupředu a lidská tolerance se snad vydává na stezku pochopení, když nepočítám jistou osobu sedící na jistém hradě..., menstruace bývá ve společnosti stále poněkud tabuizovaná a knih věnovaných onomu nepříjemnému týdnu v měsíci je na trhu stále nedostatek. Kdykoliv nějaká taková vyjde, dalo by se to vyhlásit jako svátek. Zhruba před rokem jsme na našem blogu recenzovali titul Červená je přece fajn a nyní se nám do rukou dostala publikace Moje rudá knížka od spisovatelky Lenky Blažejové

Jak si u nás vedla a je pro dívky stávající se ženami, a nejen pro ně, skutečně něčím přínosná?

Menstruace je pro ženy něco absolutně přirozeného, co se v jejich těle spouští v období puberty a končí v době přechodu. Za starého režimu a před ním byla menstruace označována za špinavou záležitost, kterou by ženy měly uchovávat v tajnosti a nemluvit o ní. Nikdo mi dodnes nevysvětlil, proč tomu tak bylo, pravdou bohužel je, že mnoho žen se o menstruaci stále stydí mluvit a koupě vložek, tamponů a nedej bože menstruačních kalhotek je něco, při čemž se jim v drogerii orosí čelo a nejraději by se propadly. Já jako muž mám na toto ženské období názor takový, že nejenže se rozhodně není za co stydět, ale nemám problém pro přítelkyni nosit do zásoby ibalgin a čokoládu, a když potřebuje vložky, jedinou mou otázkou je - Jak moc savé?


O menstruaci se veřejně nemluvilo. V tehdejších obchodech byly jen pulty a zákaznice - žena - musela o zboží požádat prodavače - muže. Po vhození peněz do speciální krabičky prodavač pochopil, že žena chce vložky. Aniž by musela cokoliv říkat, beze slov jí je dal.


Knihy, které mi něco dají, mám obzvláště rád, není to totiž jen o tom pobavit se, zaměstnat mozek, ale také o tom, aby se dál předávaly nezbytné informace. Nutno podotknout, že Moje rudá knížka nese informací skutečně mnoho. Hned na začátku autorka čtenáře provádí historií, kde dává nahlédnout na to, jak menstruaci v minulosti řešily ženy různých národů. Věděli jste například, že ve starověkém Řecku, používaly ženy "tampony" z kousků dřeva obaleného bavlnou? Nebo že se historie skutečně leckdy opakuje? V minulosti ženy vložky šily, pletly a háčkovaly a v dnešní době ve snaze zachovat udržitelnost na planetě se k těmto počinům vrací.

Přiznám se, že mnoho věcí pro mě bylo zcela nových. Lenka Blažejová téma skutečně podává humornou formou, a proto se při čtení zajímavostí jistě pobavíte a nezřídka vám vykouzlí úsměv na rtech. Co bych rád vyzdvihl, jsou velice milé ilustrace, které knize dodávají "šmrnc". Každý, kdo se rozhodne do knihy nahlédnout, se dozví, jaké vložky se v průběhu let nosily, kdo stál za jejich vynalezením, jaké všemožné triky se vymýšlely, když bylo vložek nedostatek apod. Autorka však nezapomínán ani na menstruační kalíšky a další přírodní náhražky vložek. Přeci jen, planetu máme jen jednu.

V knize jsou popsány i možné trapasy, které s menstruací souvisí, je dobré vědět, že stane-li se nehoda, nejste zaručeně první, komu se stala. A věřte nebo ne, také pánům se jisté nehody stát mohou, stačí špatně "oklepat"...

Moc se mi v knize líbilo, že se autorce povedlo opravdu velké množství informací vměstnat do útlé knížečky. Vždyť co se běžně dozvíte na "pouhých 105 stranách? Je velice milé si i z takového tématu umět udělat legraci a nebrat ho natolik vážně, jak ho někteří členové společnosti stále prezentují. Informace jsou předkládány většinou heslovitě či v krátkých větách. Kromě samotné menstruace se v knize nacházejí i zajímavosti o těhotenství, ženských vajíčkách, ovulaci, prostě o všem, co by mělo být obecně známo. A jako navíc - Víte, jak to mají zvířata?

Můj názor a zároveň odpověď na otázku ze začátku recenze je takový, že kniha skutečně přínosná je. Informace poskytuje nevážnou formou včetně tuny zajímavostí... našel jsem zde vše, co jsem očekával, a i něco navíc. Domnívám se, že se v knize nemusí inspirovat pouze mladé dívky, ale vzhledem k množství zajímavostí bych ji doporučil každému, kdo se nebojí trochy té krve.

A nebojte se, není rudá jako rudá, tato rudá je ta správně rudá.


Název: Moje rudá knížka
Autor: Lenka Blažejová
Nakladatelství: Lenka Blažejová
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 105
ISBN/EAN: 978-80-270-8111-0


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme autorce Lence Blažejové