Pes baskervillský: grafický román - Arthur Conan Doyle, Jan Štěpánek

15.12.2021

Záhada kletby rodu Baskervillů

Z blat se ozývá vytí tak hrůzostrašné, že přímo trhá ušní bubínky. Na zámku rodu Baskervillů tuhne krev v žilách - vytí totiž znamená smrt pro členy jejich rodiny. A kletba se znovu naplnila...

Po smrti Charlese Baskervilla, drží rodina smutek, avšak rodinný lékař James Mortimer je na pochybách, že má ve smrti prsty nějaká stará báchorka, a tak se vypraví do Londýna vyhledat věhlasného detektiva Sherlocka Holmese a jeho pravou ruku Johna Watsona.

Sherlock si nejprve vyslechne Mortimerovo vyprávění a zhodnotí celou situaci, nakonec se rozhodne případ vzít, avšak na blata vyšle vyšetřovat Watsona. Po příjezdu na rodinné sídlo Watson zjišťuje, že nic není takové, jak se na první pohled zdá. Podaří se mu případ rozlousknout?

Máte kuráž navštívit temná blata obestřená mlhavým oparem?


"A OD TĚCH DOB SPOČÍVÁ NA RODU BASKERVILLŮ KLETBA A VYTÍ PEKELNÉHO PSA VĚŠTÍ SMRT MUŽŮ Z NAŠÍ KRVE! TAK OBROVSKÉHO PSA OČI LIDSKÉ DOSUD NESPATŘILY A PROTO SE VYHÝBEJTE BLATŮM V TEMNÝCH NOČNÍCH HODINÁCH, KDY JSOU SÍLY ZLA NEJMOCNĚJŠÍ..."


Pes baskervillský je komiksovou adaptací slavného detektivního románu od anglického spisovatele Arthura Conana Doyla.

Obálka knihy je velice vydařená, na člověka okamžitě zapůsobí a evokuje v něm ty správné hororové pocity. Děsivá stvůra z blat, která jde po rodině Baskervillů, má nelítostný pohled a tesáky, jež baží po prolití krve. Na pozadí názvu knihy se vyjímají škrábance od drápů, při pohledu na titul se lesknou a jakoby vystupují do prostoru. Zkrátka na první pohled je čtenář nalákán na děsivou jízdu prodchnutou záhadou jedné rodiny.

Co se týče samotného děje, většina z nás zná určité zná v nějaké podobě příběh Psa baskervillského - ať už filmovou, seriálovou, nebo knižní verzi -, a tak si při čtení komiksové verze čtenář některé souvislosti doplní. Pro tímto případem nepolíbené osoby bude místy trochu obtížné chytit nit, možná trochu zatápají, ale vše je ke konci Sherlockem Holmesem objasněno, takže při zpětném listování vše do sebe již zapadne. U komiksů jako takových je třeba brát v potaz, že nejen u těchto kanonických děl - jako právě Pes baskervillský nebo rovněž velice vydařený komiks 1984 - není v lidských silách obsáhnout veškeré detaily a pasáže, cílem je dle mého názoru nabídnout dílo v takové podobě, která vyjádří jádro příběhu, přičemž nejvíce zapůsobí uměleckým ztvárněním. Takto jsem k tomu přistupovala a byla jsem po všech stránkách nadmíru spokojena.

Kresba umně vystihuje atmosféru příběhu, čtenář se díky ní ocitá ve staré dobré Anglii a blata působí skutečně pochmurným dojmem. Na začátku knihy jsou představeny postavy, takže by čtenář neměl tápat, kdo je kdo, i když se přiznám, že zejména u mužských postav se mi pár záměn přihodilo. Kresba výrazně převažovala nad textem, což je na posouzení každého jednotlivce, zda mu to vyhovuje, či nikoliv. Jelikož není tento příběh pro mě neznámý, tak jsem se stránku po stránce především kochala.

Komiks Pes baskervillský je milá jednohubka, která vtáhne čtenáře do světa slavného detektiva Sherlocka Holmese. Knihu lze vnímat jako zběžné obeznámení s jedním z nejznámějších případů. Díky výborně kresbě přiláká dílo mnoho čtenářů napříč všemi věkovými kategoriemi a třebas mnozí poté vyhledají klasickou, nezkrácenou verzi příběhu. Nemám žádných větších výtek, tudíž za mě komiks rozhodně stojí za pozornost.


Název: Pes baskervillský
Autor: Arthur Conan Doyle
Ilustrace a scénář: Jan Štěpánek
Obálka: Martyn Pospíšil
Nakladatelství: Kontrast
Rok vydání: 2021
Počet stran:
ISBN/EAN: 978-80-7642-094-6


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský.