Poslední dny Archieho Maxwella - Annabel Pitcher

24.02.2022

Všechny odstíny lásky

Představte si rodinnou idylku u jídelního stolu, u kterého sedí oba rodiče a jejich tři děti. Tentokrát si jídlo však nikdo příliš nevychutná, otec svým ratolestem totiž sděluje, že odchází. Bum! První rána. Stěhuje se už za týden. Bum! Druhá rána. Našel si někoho jiného. Bum! Třetí rána. Ten někdo je muž...

Nejhůře celou situaci snáší Archie, který to nejprve vůbec nedokáže pochopit. Zároveň se stydí o tom s kýmkoliv mluvit. Rodiče se prostě rozcházejí, i u jeho kamarádů k tomu došlo, ovšem jejich otcové si našli jiné ženy, nikoli muže, a tak se Archie snaží ve škole skutečný důvod odchodu svého táty utajit. Ale pravda vždy vyjde najevo.

Nejen kvůli současné rodinné situaci Archie upadá do deprese, která se čím dál tím více stupňuje. Světlem v jeho životě je Tia, dívka, která za úsměvem skrývá obrovský smutek. Její bratr se přesně před rokem zabil na kolejích nedaleko Archieho domu. Oba tak svádí boj se svými vnitřními démony. Dokážou je porazit? Může začínající láska zahnat černé mraky?


Archie si nikdy nepřipadal tolik osamělý.
Mezi ním a zbytkem světa se táhl nekonečný prostor, zaplavoval ho podivně neskutečný pocit jako nějaké temné moře z jiného vesmíru. Topil se v něm. Všechny zvuky zněly přidušeně a před očima se mu dělaly mžitky.

Nenechte se zmást, kniha je sice útlá, avšak na necelých 130 stranách přináší příběh s důležitým poselstvím. U autorky je již zvykem, že nakousává nelehká témata, na která nahlíží z pohledu dětských hrdinů, o to více je pak obsah jejích knih naléhavější.

Poslední dny Archieho Maxwella opět přináší sondu do jedné rodiny, která se potýká s otázkou sexuality jednoho z rodičů. Krom toho se v knize řeší sebevražedné sklony a šikana. Není toho zrovna málo na tak rozsahem malou knížku, logicky tak autorka nemohla jít do hloubky, jak by si osudy postav zasloužily. I přesto si ale myslím, že spisovatelka popisuje ožehavá témata s citem a s nesmírnou přirozeností.

Kniha je určena pro jedince starší dvanácti let, krom dospívajících si knihu užijí i dospělí. Díky příběhu se čtenář ponoří do problematik, jež hýbou dnešním světem a které trápí nejen mládež. Osobně jsem pro šířit osvětu zábavným způsobem, jakým je čtení knih. Dospívajícím, kteří se se svými trápeními nechtějí svěřit dospělým, ukazují podobné knihy cestu, jak se s danými problémy vypořádat, jak se jim postavit, případně kam se obrátit pro radu. Na konci jsou uvedeny kontakty na organizace, jež poskytují pomoc a poradenství.

Styl vyprávění je jednoduchý, přímý, úderný, Annabel Pitcher to se slovy umí a dokáže vše popsat srozumitelně. Nebojí se zajít až na samotnou dřeň. Od autorky jsem četla její tři předchozí knihy (Kečupová mračna, Moje sestra žije na krbové římse a Mlčeti zlatá rybka), a i když mě témata titulů zaujala, nemohla jsem se zkrátka naladit na tu správnou vlnu. Po grafické stránce je kniha skutečně vydařená, duhová ořízka titul pěkně obohacuje.

Poslední dny Archieho Maxwella je YA jednohubkou, kterou sice přelouskáte hned, ale je to ten druh příběhu, ke kterému se někdy v budoucnu znovu vrátíte. Jedná se o emocemi nabitý příběh, jehož obsah bude ve čtenářích rezonovat.


Název: Poslední dny Archieho Maxwella
Originální název: The Last Days of Archie Maxwell
Autor: Annabel Pitcher
Překlad: Anežka Mann
Nakladatelství: #BOOKLAB
Rok vydání: 2022
Vydání: 1.
Počet stran: 128
ISBN/EAN: 978-80-276-0392-3


Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství #BOOKLAB/Slovart.