První chyba - Sandie Jones

04.11.2021

Jste si jisti, že osobu, s níž žijete, znáte opravdu dobře?

Alice ve svém životě našla velikou lásku... a kvůli tragické nehodě o ni přišla. Málokomu se poštěstí nalézt něco takového i podruhé, ale Alice měla štěstí a vdala se za milého a laskavého muže, Nathana, s nímž vede firmu, vychovává děti a bydlí v krásném domě. V čem je tedy háček?

V Alici začne jednoho dne hlodat podezření, že její manžel má milostný poměr - svědčí o tom nejen ztracená náušnice, která rozhodně není její, ale také účtenka z údajné pracovní cesty, na které jsou výdaje za párovou masáž a snídani pro dva. Ještě že má Alice Beth, dobrou přítelkyni, jíž se může se vším svěřit. Alice však není hloupá a pomalu si začne dávat věci dohromady, přičemž zjistí, že Beth nehraje tak úplně nestrannou roli. O co jí jde?


Hlavičkový papír stručně hlásá: Hotel Conrad. Když si přečtu Pokojová služba: donáška snídaně, usměju se a představím si Nathana, jak sedí u střešního okna, jí vejce Benedikt a užívá si výhled na rozlehlé metropolitní Tokio.
Myslím, že jsem si poznámky dvakrát, napsané vedle snídaně à la carte, všimla ještě dřív, než jsem si Nathana představila.

Do rukou se mi dostal již třetí román z pera nekorunované královny psychologických thrillerů Sandie Jones, která si získala české čtenáře nejprve Matčinou hrou a následně Nevlastní sestrou. První chyba vypráví příběh o zdánlivě klidném a šťastném manželství, ale... když se mezi dva připlete někdo třetí, rodinná idylka je ta tam, a ještě když se ke všemu jedná o vaši nejlepší kamarádku. Komu máte věřit - manželovi, nebo kamarádce? Kdo mluví pravdu a kdo lže?


Důvěra je zvláštní věc. Tak dlouho trvá, než se vybuduje, ale ve vteřině se rozpadne na kusy.


Autorčin styl psaní mě s každou knihou baví víc a víc. Ráda sleduji, jak se nitky začínají zašmodrchávat a jak se následně rozplétají, přičemž nic už nemůže být stejné, jak tomu bylo doposud. V knize vystupují do popředí především psychologické pochody postav - jednak Alice a jednak Beth, jež dostane také prostor pro vlastní verzi svého příběhu.

Kniha vypráví rodinné drama, kde vystupují do popředí mezilidské vztahy. Díky dvěma zcela odlišným vypravěčkám příběhu nahlédneme do života dvou žen ze zcela jiných společenských poměrů - Alice je bohatá a zajištěná, kdežto Beth je matka samoživitelka. Závěrečné kapitoly jsou napínavé a nechávají čtenáře napnuté až do poslední chvíle. Zápletka je promyšlená, není tak snadné ji odhalit moc brzo a vše nakonec do sebe pěkně zapadne.

První chyba mě velmi příjemně překvapila a za mě byla i o chloupek lepší než Matčina hra, která dosud u mě vedla. Do knihy se začtou všichni příznivci psychologicky laděných příběhů, společenských románů a napínavých thrillerů, a přestože tato kniha není úplně čistokrevným thrillerem, zachovává si určité prvky napětí, postupné gradace a závěrečného wow efektu. Za mě velké doporučení a rozhodně se mrkněte i na další autorčiny knihy.


Název: První chyba
Originální název: The First Mistake
Autor: Sandie Jones
Překlad: Michaela Martinová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2021
Počet stran: 344
ISBN/EAN: 978-80-271-1060-5


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme nakladatelství Cosmopolis