Samotka - Alexander Gordon Smith

29.11.2021

Místo, odkud se nedá utéct

Výheň není tak úplně obyčejné vězení. Kromě faktu, že se nachází hluboko pod zemí a jeho "rezidenty" jsou bez výjimky mladší ročníky, se tu děje cosi ďábelského. A není to démonický ředitel věznice, ani kulturističtí strážci na steroidech se stříbrnýma očima, dokonce ani nestvůrní sípači s plynovými maskami, skutečné nebezpečí se skrývá ve tmě... a nebo, že by na druhé straně telefonní linky? Hm?

S Alexem a jeho "ehm přáteli" jsme se rozloučili v minulém díle při jejich pokusu o útěk, kdy se řítili do ledové podzemní řeky. Vzhledem k tomu, že je toto recenze na druhý díl, řeknu vám tajemství - přežili! Alespoň někdo z nich. A ani s tím útěkem to není tak horké, jak se ostatně píše na zadní obálce knihy: "Mělo nás napadnout, že z Výhně nevede cesta ven." A tak Alex se svým kamarádem Zeem putuje zpět do cely, ne však ledajaké, pokoje, které obývali předtím, byly čtyřhvězdičkové apartmány oproti tomu, co je čeká nyní, čeká je totiž Samotka.

Díra v zemi přikrytá ocelovými dveřmi, místo záchodu zamřížovaná díra v podlaze, k jídlu šlichta jednou za dva dny. A k pití? Kondenzovaná voda stékající po zdech. No není to ráj na zemi? Alex se však nevzdává, při svém nezdařeném útěku totiž narazil na někoho, kdo by mu mohl pomoci. Stačí jen využít všudypřítomného zmatku a chaosu a velice dobře naplánovat cestu ven. Jedno plánování tu už ale bylo, může to tentokrát vůbec vyjít? A co Donovan, naděje umírá poslední, ale co když už žádná nezbývá?

Kdo je větší stvůra? Zmutovaní strážci, nebo ti, které stvořili?


Probudil jsem se s výkřikem, zlý sen o jehlách v mých tvářích byl tak živý, že jsem dosud cítil bodání. Představoval jsem si těla kluků pověšených hlavou dolů. Natahovali ke mně paže a k obličeji se mi tiskla plynová maska. V náporu paniky jsem vymrštil pěst, klouby prstů narazily do něčeho tvrdého a bolest zahnala zbytky snu.


Ani druhý díl z knižní série Útěk z výhně od autora Alexandera Gordona Smitha není veselé čtení. Ano ti kluci se dostali do vězení, protože si to zasloužili, nikdo z nich nežil vzorný život a každý má na rukou pomyslnou krev, nicméně místo, na které je spisovatel vyslal, je pekelnou dírou a skončit v něm by si nezasloužil nikdo. Výheň není obyčejné vězení, je to démonická laboratoř odkud nikdo nevyvázne živý a věřte nebo ne, smrt je zde vysvobozením.

Pokud se autor snažil o to stvořit prostory, které by snad každého potenciálního grázlíka ovlivnily v rozhodování ve strachu, aby neskončil na podobném místě, zcela určitě se mu to podařilo, ovšem za předpokladu, že i ti, kteří se vydají na scestí, čtou knihy.

Tentokrát se přesouváme ještě hlouběji do podzemí, a pokud se čtenářům již v prvním díle zdálo, že to není místo k životu, teď o tom budou přesvědčeni stoprocentně. Samotka je místnost v každém vězení, do které se nikdo nehrne, ale tady je vše ještě milionkrát znásobeno. Co se týče hororové atmosféry, musím uznat, že je zde vykreslena velice dobře, přesto jsem se neubránil pocitu, že knize oproti prvnímu dílu něco chybělo.

Domnívám se, že v prostředí samotky mohla Alexova mysl dostat více prostoru, aby se zoufalství a bezmoc ještě umocnily, ale na druhou stranu chápu, že je série určená pro mladší čtenáře a ty by zase něco takového mohlo od knihy odradit. Pro věkovou kategorii -náct si myslím, že je to tak akorát. Ale upřímně? To, co se na samotce dělo, odchody příchody, nedovedu si představit, že by se v kontextu s prvním dílem mohlo něco podobného odehrávat. Zatímco jsem tedy s hlavními postavami v Lockdownu prožíval jejich úzkost, jakési lážoplážo v Samotce mi poněkud vadilo. Přesto se v knize několik opravdu silných momentů odehrálo, minimálně na jeden jsem myslel ještě dlouho po dočtení.

První díl jsem hodnotil jako lepší průměr, dvojka spadla do běžného průměru. Tento fakt může být dán i tím, že již nejsem úplná cílovka, ale i přesto jsem si čtení moc užil a velice se těším na pokračování. Jednou se ten útěk přece povést musí. Pokud tedy hledáte knihy, které pořídit svým dětem, pro náctileté čtenáře úplně ideální čtivo - děsivé, napínavé a čtivé.


Název: Samotka
Originální název: Solitary
Série: Útěk z výhně 2.
Autor: Alexander Gordon Smith
Překlad: Blažena Kukulišová
Nakladatelství: Fobos
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 256
ISBN/EAN: 978-80-7642-582-8  


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský.