Tajemství sídla Craven Manor - Darcy Coates

17.12.2021

Zoufalé časy vyžadují zoufalá rozhodnutí...

Daniel se nachází v zoufalé situaci - nemá peníze, a proto bydlí u svého bratrance, který jen zneužívá jeho dobroty. Pomyslná svíčka naděje zaplane tehdy, když Daniel dostane dopis s nabídkou práce - stát se správcem sídla Craven Manor.

Mladý muž se vypraví obhlédnout možné budoucí pracoviště. Místo udržovaného sídla však nachází opuštěné panství, všude prach, pavučiny a staré spadané listí. Při vstupu do sálu objevuje na krbové římse obálku s instrukcemi a první výplatou. Pokyny zní více než podivně, ale peníze jsou peníze, navíc se Daniel může nastěhovat do zahradního domku za rodinou kryptou, kde bude mít klid a soukromí, a tak na nabídku nakonec kývne. To ale ještě netušil, že není jediným obyvatelem prostorných pozemků. Kdo v noci obchází kolem zahradního domku a klepe na dveře? Co je skryto ve věži, do níž je vstup zakázán a jejíž dveře jsou zataraseny prkny? Pokud je opuštěná, tak proč se za jejími okny rozsvěcí svíce?


Pravidla:
Na pozemek nesmí vstoupit nikdo cizí.
Nevstupujte do věže.
Neopouštějte domek zahradníka mezi půlnocí a úsvitem.
Zatáhněte si závěsy. Zamykejte dveře. Když uslyšíte klepání, neotvírejte.

Pokud jde o Darcy Coates, dělí se její čtenáři do dvou táborů - jeden ji zbožňuje a užívá si autorčin styl vyprávění, pro druhé jsou její knihy spíše pohádkové než hororové a zcela bez napětí. Každý považuje za "hororové" něco jiného, zkrátka se jedná o subjektivní postoj, naštěstí je v hororových žánrech mnoho knih v nejrůznějším spektru "hororovosti", že si snad každý najde ke své spokojenosti to pravé čtení.

Moje maličkost patří do skupinky nadšenců díla Darcy Coates, a proto mě čtení Tajemství sídla Craven Manor nezklamalo a užívala jsem si ho od začátku do konce. Kniha je druhým vydaným titulem z volné série Strašidelné domy. Máme tu opět tajemstvím opředené sídlo s podivným majitelem, zadluženého muže, jenž přijme nabídku stát se správcem na onom panství, a ducha, který v noci obchází okolo a klepe na dveře. Kdybych to měla srovnat s Duchem domu Ashburnů, tak Craven Manor mě oslovil více, ale obě knihy byly za mě skvělé. A v obou se objevovaly kočky! Příběhy, kde jsou zvířata nemůžou být přece špatné, to dá rozum.


Přišla o všechny své barvy. Slámový odstín jejích vlasů zmizel a sním i ruměnec na tvářích a pastelový tón šatů. To všechno se proměnilo v průsvitnou bělobu. Když se pohnula, obraz se rozostřil a ohrozilo, že zmizí. Jako když se snažíte spatřit obrázek skrytý ve stereogramu. Vlasy jí vlály kolem hlavy, jako by se vznášely ve vodě. Oči postrádaly duhovky i panenky.


Postava Daniela, hlavního protagonisty příběhu, je strašně naivní, to mi trochu vadilo, že si od svého bratrance nechal všechno líbit, je to prostě dobrák od kosti, pomáhá lidem okolo sebe a záleží mu víc na štěstí druhých než na jeho vlastním. Takových je dnes už opravdu jen velmi, velmi málo...

Celá kniha je vyprávěna v er-formě, styl psaní má autorka neuvěřitelně čtivý, umí skvěle vystavět tajemnou atmosféru a zasadit nadpřirozeno do reálného světa tak, že to působí zcela přirozeně. Po pomalejším rozjedu čeká čtenáře jízda plná překvapení a nečekaných zvratů. Ke konci nechybí ani akční prvky.

Tajemství sídla Craven Manor je kniha vhodná pro ty, co hledají odpočinkové čtení, u něhož jim místy přeběhne mráz po zádech. Očekávejte mix nadpřirozena a napětí, rozuzlení záhady jednoho starého rodinného sídla a vyprávění o dobrých i špatných lidských vlastnostech. Čtení jsem si moc užila a brzy se vrhnu na další příběh ze série. Dlouhé zimní večery úplně vybízejí k volbě takové literatury.


 Název: Tajemství sídla Craven Manor
Originální název: Craven Manor
Autor: Darcy Coates
Překlad: Alexandr Neuman
Nakladatelství: Fobos
Rok vydání: 2019
Vydání: 1.
Počet stran: 248
ISBN/EAN: 978-80-7585-690-6  


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský.