Tunel kostí - Victoria Schwab

22.05.2021

Strach ukrytý pod Paříží

Paříž... město světel! Po deštivém a zachmuřeném Edinburghu se to může jevit jako příjemná změna. Není však všechno zlato, co se třpytí. Ale nepředbíhejme. Již podruhé se čtenáři setkávají s Cassidy "Cass" Blakeovou a jejím kamarádem Jacobem. Cassidy je zvláštní dívka a Jacob je tak trochu duch, a nebýt toho, že Cass zachránil život, nebyli by přátelé, protože by ho prostě a jednoduše neviděla. Jak by řekl Haley Joel Osment - I see death people!

Když se Cass dostane do pařížských katakomb plných tunelů kostí, kam ji zavede televizní pořad jejích rodičů o nestrašidelnějších místech světa, ani na moment nepochybuje, že se jedná o zlé místo. Přestože se Cass velice snaží na takovém místě Závoj nepřekročit, chvilkové zaváhání a najednou... Něco se skrývá ve stínech a chce to ven. Po opuštění katakomb se začínají dít skutečně podivné věci, nehody se stávají, ale vše vygraduje do momentu, kdy to už rozhodně nemůže být náhoda.

Cassidy se musí obrátit na svou novou kamarádku Laru, s jejíž, a taká Jacobovou, pomocí se pokusí zastavit ducha, který ohrožuje nejen ji a její rodinu, ale dost možná i celou Paříž. Mocný poltergeist již zapomněl a na Cass je, aby mu vrátila vzpomínky co nejdříve.

Vydáte se s námi do podzemí?


Během toho, co mluvím, Lara přimhouří oči. "Cassidy," řekne pomalu, když skončím. "Je možné, že se k tobě připoutal poltergeist."
Zní nervózně. Znervózňuje mě.
"Co je poltergeist?" zeptá se Jacob.
"Je to duch, kterého přitahuje nadpřirozená energie," odpoví Lara s pozorností upřenou na mě. "Nejspíš dřímal, dokud nevycítil tu tvou, Cassidy." Letmo pohlédne na Jacoba. "Nebo jeho. Ten pocit chladu, co jsi zažila, je něco jako intuice, varování, že se poblíž nachází silný přízrak."


Tunel kostí je již druhou knihou s hlavní hrdinkou Cassidy Blakeovou od autorky Victoria Schwab. Z pošmourného skotského Edinburgu jsme se přesunuli do světly ozářené Paříže a jejího temného podzemí. Zatímco v prvním díle jsme se s novými postavami spíše pomaleji seznamovali, nyní je už více prostoru věnováno samotnému příběhu a odkrývání minulosti, především Jacobovy.

Stejně jako v případě prvního dílu je kniha umně napsaná s perfektně vystavěným příběhem a sympatickými postavami. Přestože se jedná o čtivo spíše pro mladší čtenáře, jsem přesvědčen, že ani dospělí se u ní nudit nebudou a vychutnají si atmosféru prosycenou duchy minulosti. Cassidy již zná své poslání a nutno dodat, že se mu věnuje svědomitě. Na druhou stranu, přestože jí to Lara radí, Jacoba dál poslat nehodlá. Přátel je těžké se vzdát.

Musím přiznat, že mě první díl s názvem Město duchů bavil snad o chlup více. Za prvé mi byl sympatičtější Edinburgh a za druhé mě bavilo více vstupů za pomyslný závěs dělící svět živých a říši duchů. Zde byl výraznější duch jen jeden, o to horší střety s ním však byly. Vůbec je to zde zaměřeno více na tu strašidelnou linku, což určitě kvituji. Velice příjemným zpestřením je vyprávění Cassidiných rodičů, kteří se na tajemná a nevysvětlitelná místa zaměřují a znají i tu nejstarší povídačku s nimi spojenou.

Knihu bych doporučil všem milovníkům hrůzy, která není přehnaně morbidní, ale jen tak lehce pošimrává. Přestože se zajisté dá Tunel kostí číst i samostatně, já rozhodně radím začít s prvním dílem, nebudete litovat.


Název: Tunel kostí
Originální název: Tunnel of Bones
Série: Cassidy Blake 2.
Autor: Victoria Schwab
Překlad: Oľga Kralovičová
Nakladatelství: #booklab
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Počet stran: 304
ISBN/EAN: 978-80-556-4750-0


Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Slovart/#booklab.