Turecko bude hitem léta 2023. Zájem raketově roste

27.03.2023

Chcete vidět jeden ze sedmi antických divů světa, vyhaslou sopku Ararat nebo se opalovat na proslulé Kleopatřině pláži? Turecko toho nabízí mnohem víc. V okolních evropských státech je tato země dlouhodobým dovolenkovým hitem, láká na příjemné ceny, širokou nabídku a nadstandardní kvalitu nejen all inclusive služeb. Zdá se, že kouzlo Turecka už začali ve velkém objevovat i čeští turisté. Zájem o letní dovolenou v této destinaci totiž oproti loňskému roku vzrostl o 250 procent.

"Turecko má dlouhodobě nejlepší nabídku pro cestovatele s nízkým rozpočtem, ale i náročné zákazníky, kteří si potrpí na luxus. To je jeden z důvodů, proč je v okolních zemích, jako je Německo, Polsko, ale i Slovensko, už dlouhou dobu letní dovolená v Turecku naprostou jedničkou. Zdá se, že letos tento trend přichází i do Česka, protože naše prodeje zájezdů do Turecka meziročně vzrostly o téměř 250 procent," popisuje mluvčí cestovní agentury Invia Jiřina Ekrt Jirušková.

Oproti loňskému roku se také prodlužuje doba, kterou chtějí Češi v Turecku strávit. Velká část (48 procent) cestujících si sice letos, stejně jako loni (53 procent lidí), u agentury Invia vybrala dovolenou na 8 dní, ale tento rok je druhou nejoblíbenější volbou pobyt na 11 dní, který volí 14 procent turistů. Přitom loni se jezdilo spíše na 7 nebo 9 dní.

"Nejčastěji, letos je to celých 58 procent, volí lidé all inclusive pobyty, kterými je Turecko pověstné. Právě zde se totiž tento typ služeb zrodil a dodnes má velmi vysokou kvalitu. Řada hotelů navíc nabízí ještě bohatší ultra all inclusive, které si pro svoji letošní dovolenou vybralo 40 procent," popisuje Jirušková.

Nejoblíbenějšími lokalitami v Turecku jsou Side, Alanya, Kemer, Antalya, Turecká Riviéra, Belek, Kusadasi a Bodrum. Kterou z nich si vybrat a podle čeho se rozhodovat?

Side

Jen stěží byste na Turecké riviéře hledali místo, kde vedle sebe v dokonalé symbióze stojí tisíce let staré historické stavby a nablýskané výlohy luxusních obchodů. Představa ráje na zemi se může lišit podle individuálního vkusu. Milovník historických památek by jej bezpochyby nalezl v Side, perfektně vyrovnané směsici čistého a prohřátého moře, dlouhých písčitých pláží, malebných kamenných uliček, zázemí hotelových resortů i odkazu dávných antických stavitelů.

Nejoblíbenějšími hotely v Side je podle údajů agentury Invia Altinkum Beach, Club Boran Mare Beach nebo Sunmelia Beach Resort. Pro rodiny s dětmi je vhodný také Aishen K Club či Sultan of Dreams.

Alanya

"V nejnavštěvovanějším tureckém letovisku nuda rozhodně nehrozí. Stačí si stopnout takzvaný dolmuš, což je místní sdílené taxi, a nechat se vysadit u některého z vyhlášených nočních klubů, užít si vodní sporty na proslulé Kleopatřině pláži, prohlédnout si letovisko z ptačí perspektivy z lanovky Teleferi Alanya, zadovádět si v moderním aquaparku, zhlédnout delfíní show, vystoupat k branám městské pevnosti ze 13. století nebo se nechat opájet křehkou nádherou krápníků v jeskyni Damlatas," popisuje Jiřina Ekrt Jirušková nekonečné možnosti, jak se v této oblasti zabavit.

Mezi nejvyhledávanější hotely tady patří Club Turtas, Lonicera World nebo Kaila Beach. Rodinám se bude líbit také v hotelu Eftalia Ocean.

Kemer

Krásné písčité pláže s pozvolným vstupem do poklidných vod Středozemního moře, jistota osvěžujícího větříku, srážejícího vysoké letní teploty na příjemnější úroveň, zeleň městských parků, trhy překypující voňavým ovocem i záruka nekonečné zábavy v některém z moderních aquaparků. Kemer vítá s otevřenou náručí rodiny s malými dětmi, které tu najdou kromě dostatku zábavy i zázemí kvalitních hotelových resortů, mezi něž patří například Club Boran Mare Beach, Club Phaselis Rose nebo Queen's Park Resort Goynuk.

"Dovolenou ještě zpestří například výlet na horu Tahtali, na nejvyšším pohoří jižního Turecka, z jejíhož vrcholu je nádherný výhled na okolní pohoří i moře. Nemusíte se obávat náročného výstupu drsným horským terénem. Na vyhlídkovou plošinu vás zaveze moderní kabinová lanovka, a tak můžete vyrazit klidně i s dětmi," doporučuje Jirušková.

Bodrum

Největší letovisko Egejské riviéry se pyšní nejen skvostným historickým centrem, jedním ze sedmi antických divů světa, velkým přístavem, ale také letištěm a dlouhým pobřežím. Starověký Halikarnas si rozhodně zaslouží vaši pozornost. Ať už se sem vydáte na výlet nebo se tu rozhodnete setrvat a dopřávat si příjemně kosmopolitní atmosféru každý den, rozhodně nebudete litovat. Kdy jindy se vám naskytne příležitost povečeřet s výhledem na barevně osvícené ruiny antického divadla, prohlédnout si beze spěchu nejstarší vrak lodi na světě a užít si pohodu na písčitých plážích, omývaných tyrkysově zbarveným Egejským mořem.

Kusadasi

Pokud chcete maximální zábavu a akční dovolenou, vydejte se právě sem. Členité pobřeží, divoká příroda a strmé kopce jsou výzvou pro milovníky turistiky i adrenalinových sportů. V průzračně čistých mořských hlubinách čekají na odvážné potápěče vraky lodí i letadel. Soumrak proměňuje ulice města v jednu velkou party. Desítky barů, nočních klubů i stylových restaurací lákají na nekonečnou porci zábavy. Za poznáváním můžete vyrazit do nedalekého Efesu, pohádkově krásného Artemidina chrámu či bájné Jeskyně sedmispáčů.

Antalya

Tuto zřejmě nejslavnější tureckou oblast zřejmě nemusíme dlouze představovat. Antalya je rušné velkoměsto s oceňovanými plážemi, historickými památkami, luxusními hotely a množstvím obchodů. Kromě odpočinku na pláži a vodních radovánek si tu užijete také přírody. Právě tady se totiž nachází jedna z největších turistických atrakcí v Turecku, areál Pamukkale – sněhově bílý svah s blankytně modrými termálními prameny. Najdete tu také skalní hrobky v Myře, lázeňský komplex v Arykandě a pozůstatky chrámů v Letoonu.

Mezi nejvyhledávanější hotely tu patří Lycus Beach nebo Gypsophila Holiday Village, kde se bude líbit i rodinám s dětmi.


Fotografie: Invia.cz