Vánoce či začátek roku v exotice?

28.12.2022

Rádi byste strávili Vánoce, Silvestra nebo začátek roku v teple, ale nechcete nebo nemůžete utrácet příliš peněz? Kapverdy v této oblíbené roční době zlevňují a hlásí velmi příjemné ceny.

A čím vás Kapverdské ostrovy, které jsou nejzápadnějším bodem Afriky, okouzlí? Kroky turistů nejčastěji míří na ostrov Sal pro jeho krásné pláže s jemným bílým pískem, skvělé podmínky pro surfování, ale i potápění, jízdu na čtyřkolkách nebo čistý relax. Vždycky je tu zároveň kam vyrazit na výlet. Výhodou také je, že tento exotický ráj není daleko.

Pěšky si ostrově můžete projít malé centrum města Santa Maria, kde narazíte i na moderní kavárny evropského stylu. Rozhodně se ale vydejte i dál, za centrum, do vyprahlých uliček, kde žijí jen místní. Pravděpodobně si vás ani nevšimnou, takže můžete nerušeně nasávat atmosféru, dojímat se nad toulavými psy a poznávat, jak se na Kapverdách doopravdy žije.

"Za výlet stojí také přístavní město Palmeira, které láká návštěvníky mnoha restauracemi, veselými bary i krásnou architekturou. Vyhledávají ho také potápěči, kteří se sem hrnou z celého světa, aby mohli objevovat podvodní jeskyně a útesy nedaleko pobřeží. Po pěší turistice bude možná zapotřebí ulevit bolavým svalům. K tomu se skvěle hodí relaxační solné lázně," uvádí mluvčí agentury Invia Jiřina Ekrt Jirušková.

Co musíte vidět?

Jakmile se nabažíte okolí svého resortu, odpočinku i vodních sportů, vyrazte prozkoumat nenápadnou zátoku Buracona. Je skvělou ukázkou síly, kterou má příroda, a důkazem nepřetržitých změn, které v ní probíhají. Jde o místo, kde se vulkanická činnost setkává s oceánem. Na konci se vlny tříští o skály, voda občas přetéká do druhé části, kterou tvoří laguna, a kde se můžete i vykoupat.

Možná už jste slyšeli o oblíbené kapverdské atrakci, kterou je vzácný úkaz nazvaný Modré oko. Najdete ho stranou v temné jeskyni, kam uvidíte jen skrz malou díru v zemi. Cestou se pak stavte u vyhaslé sopky Monte Leste, která se osamoceně tyčí nad krajinou. Za dalších asi pět kilometrů narazíte na město Espargos a za ním je solný důl Pedra de Lume. Koupání v něm připomíná pobyt u Mrtvého moře a extrémně slaná voda tu má stejně léčivé účinky na pleť i celý organismus. Dokonce si tu můžete užít i speciální wellness procedury, jako je olejová masáž či detoxikace solí.

"Krásné pláže najdete kromě Salu také na ostrově Maio a Boa Vista, který je proslulý také písečnými dunami rozesetými po celém ostrově, kam se jezdí pozorovat želvy. Je o něco klidnější než Sal, i když ani ten si nepředstavujte jako divokou Ibizu. Vyznačuje se totiž tím, že si tu každý najde to svoje - ať už se chcete bavit, vyrážíte i s dětmi, nebo si chcete užít klid v luxusním resortu," shrnuje Jiřina Ekrt Jirušková.

Hlavní kapverdské město Praia leží na největším ostrově Santiago. Jestli se vypravíte sem, nenechte si ujít pohoří Serra da Malagueta, už jen proto, že je věčně zelené. Díky tomu je zde k vidění spousta druhů rostlin i zvířat, takže tu Kapverdské ostrovy dostávají zase úplně jinou tvář.


Fotografie: Unsplash