Výkřiky v temnotě - Darcy Coates

30.04.2022

Vyjde pravda o původu Vyzáblých najevo? 

Pokračování série Černá zima přináší mnohem mrazivější atmosféru než první díl Hlasy v bouři. Nebezpečí, které hrozilo Clare v sídle Winterbourne Hall, bylo sice zažehnáno, ale zlo, které s sebou přivála sněhová bouře, i nadále přetrvává.

I v temných dobách lze nalézt štěstí, jako je tomu u Clare a Dorrana, mezi nimiž vyklíčila láska. Clare by si i zvykla na život v rozlehlém sídle, kde by jedinou obživou bylo pouze to, co by si sami vypěstovali, a kde by museli dávat pozor na zatoulané Vyzáblé, bažící po jejich krvi. Ovšem jednoho dne se jí podaří přes vysílačku navázat spojení se svou sestrou Bethany...

Bethany se podařilo před vypuknutím celosvětového chaosu ukrýt do bunkru, který jí skýtal zásoby trvanlivých potravin a kde díky generátoru měla dostatek kyslíku. Když se má ale něco pokazit... Generátor vypoví službu a Beth je odkázána odpočítávat zbývající dny do konce, přičemž kolem vstupu do bunkru se motají Vyzáblí. Zemřít na nedostatek kyslíku, nebo být sežrána zaživa? Vyhlídky to nejsou nijak lákavé.

Clare neváhá ani vteřinu a spolu s Dorranem se vypraví Beth zachránit. Do cesty se jim však staví překážky v podobě Vyzáblých, z nichž si někteří ponechávají ždibec bývalé inteligence, a takoví nepřátelé jsou velice nebezpeční.

Dostanou se k bunkru včas? Co způsobilo, že se z lidí stala monstra? A má lidstvo vůbec nějakou šanci na záchranu?


Clare sledovala směr jeho pohledu a v nedalekém sedanu spatřila ženskou postavu. K vyzáblému tělu jí dosud přiléhala květovaná košile, ale její látka podivně trčela do stran. Clare potřebovala chvíli, aby pochopila, proč. Z těla jí vyrůstaly kostnaté výběžky. Tři jí trčely z lebky jako nějaké ostny, další vyrůstaly z loktů, žeber a boků. Zmítala se proti bezpečnostnímu pásu, jehož zámek se nejspíš zablokoval, ale její mozek již nebyl schopný tuto úlohu vyřešit.


Výkřiky v temnotě sérii o trochu vylepšily pověst, přece jen, příběh je rozehraný, kulisy izolovaného sídla vystřídá svět venku za zdmi a čtenář na některé otázky konečně dostane odpovědi. Dva díly za námi, dva před námi. Jaká esa ještě Darcy Coates schovává v rukávě? To si budeme muset ještě chvíli počkat.

Kniha si zachovává komornější atmosféru, přičemž převažují někdy až zbytečně dlouhé popisy okolí a dějů, to mnohdy brzdí a příběh místy plyne až nesnesitelně pomalu, ke konci se ale čtenář dočká zvratu a akce, která vygraduje ve skvělý závěr.

Postavy se za mě nikam moc neposunuly a opět jsem měla problém si je oblíbit - Dorran je až moc dokonalý, čemuž se nechce ani věřit, a Clare je někdy příliš paličatá a rozhoduje se víc srdcem než rozumem, což v situaci, v jaké jsou, není zrovna žádoucí. Dobrou zprávou ale je, že se v knize objeví i další postavy, což bylo pro dynamiku příběhu jedině dobře. Romantická linka tu sice stále je, ale není stavěna na první kolej, kam se dostala syrovost.

Za obrovskou škodu považuji, že si autorka veškeré zajímavé momenty nechala na posledních cca 100 stran. To, co funguje dobře na filmovém plátně, v knize tolik nevynikne, a tak čtenář dostává celou sérii přesunů z místa na místo, shánění zásob, léčiv apod. Narazila jsem i na pár logických nesrovnalostí, které lze prominout (výměna motoru z auta do auta).

Sérii bych označila za hybrida The Last of Us a The Walking Death, i proto si myslím, že může zaujmout příznivce postapokalyptických světů a katastrofických scénářů. Na pokračování jsem už teď moc zvědavá.


Název: Výkřiky v temnotě
Originální název: Secrets in the Dark
Autor: Darcy Coates
Překlad: Petr Kleňha
Nakladatelství: Fobos
Rok vydání: 2022
Vydání: 1.
Počet stran: 424
ISBN/EAN: 978-80-277-0084-4


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský.