Doručovatelky - Alex Smith

31.03.2022

Doručování novin je smrtelně nebezpečná činnost!

Dalo by se říct, že detektiv Robert Kett stojí na pomyslné životní křižovatce. Pracuje u londýnské policie, jednotky specializující se na únosy. Tedy pracoval, dokud se cílem únosců nestala jeho žena Billie, nyní se vrací do kraje svého mládí, se třemi dcerami na krku a s pomalu zhasínající nadějí, že svou choť ještě někdy uvidí. Jak se samotný chlap dokáže vyrovnat s ranami osudu a nemalou katastrofou, kterou představují tři malé cácorky? Ještěže policisté v Anglii málokdy nosí střelné zbraně, já bych asi s její pomocí na zeď vytvořil dílo, ne nepodobné obrazům Jacsona Pollocka, svým mozkem.

Robert neboli Robbie je však chlap z jiného těsta, péče o děti je sice náročná, ale on si na svá bedra nechá ještě naložit případ, a to ne ledajaký - jedná se o únosy "náctiletých" dívek během doručovaní novin. Norfolk je krajina svérázná, stejně jako její obyvatelé, času je málo, a proto Robbie neváhá, případ vezme a do pátrání se pustí s urputností sobě vlastní. Během své kariéry se totiž zaměřoval právě na únosy dětí.

Je třeba prověřit všechny možnosti a především je důležitá opatrnost, když se totiž únosce poleká, málokdy je unesený nalezen živý...


"Vypadáte jako policajt," prohlásil Walker, ale bylo to jen konstatování, ne urážka. "Akorát víc vyčerpaně."
"Poslední dobou jsem víc táta než policista," usmál se Kett. "A abych byl upřímný, být policajt je mnohem snazší."

S autorem jsem dosud měl zkušenost pouze skrze jeho YA thrillery Lockdown a Samotka a musím přiznat, že mě velice příjemně překvapilo, jak si s přehledem poradil i s "dospěláckou" literaturou. Jeho postavy jsou vyzrálé, dialogy mají hlavu a patu, navíc je to vše podané velice lidsky. Je vidět, že jde již o vypsaného autora, protože přesně ví, jak v knize udržovat tu správnou hladinu napětí.

Problémy hlavní postavy posouvají žánr knihy na vyšší level, nejedná se tak o pouhou detektivku, i když logicky jde o primární zaměření. Starosti otce, který má na krku tři malé dcery, přičemž se jeho žena stala obětí trestného činu a on s tím nemůže nic dělat... uf. Chvílemi se čtenář usmívá nad rozverností dětí a chvílemi se mu "oči zalijí slzami", když holčičky nechápou, co se stalo a kde je jejich máma.

Co se samotného tématu týče, žádná detektivka, kde jsou obětmi děti, ať už jde o únos, nebo vraždu, se mi nečte úplně příjemně, jestli něco skutečně nemůžu vystát, je to násilí na dětech a zvířatech. Obzvlášť když jsou v knize kapitoly z pohledu únosce/vraha, a vy víte, že jde o člověka, který se neštítí udělat to nejhorší.


Ten netvor totiž neměl rád hluk. Nesnášel hluk. Byla to dokonce první věc, kterou jí řekl v temnotě toho příšerného bungalovu, ve kterém ji chytil.
"Neposlušné holčičky přijdou o své jazýčky."
Zatímco mačkal noviny do koule, kterou jí ucpal ústa, opakoval tu říkanku dokola a dokola, a pak znovu, když jí drátem vázal ruce za zády, a pak znovu, když jí přetahoval přes hlavu pytel a vedl ji ven z domu, do deště a pak do kufru auta.

Jedná se skutečně o jednoduché a oddechové čtení, pokud je člověk srozuměn se žánrem, který čte. Je to napínavé, vtipné, dojemné, splňuje to všechny atributy té správné detektivky. Závěr navíc odkrývá mnohem víc, než čtenář čeká, a tím si otevírá dvířka pro pokračování.

Dokonce bych se nebál tvrdit, že jsem narazil na jednu z nejlepších detektivních sérií současnosti, určitě se zařadí po bok knih od Lisy Regan a Roberta Bryndzy. Co jsem koukal na Goodreads, je první díl hodnocen výborně, ale přece jen nejméně ze všech vydaných dílů. Je tak logické, že se máme na co těšit. Ze série vyšlo zatím 10 knih.


Název: Doručovatelky
Originální název: Paper Girls
Série: Šéfinspektor Robert Kett 1.
Autor: Alex Smith
Překlad: Alžběta Komrsková
Autor obálky: Zhivko P. Petrov
Nakladatelství: Vendeta
Rok vydání: 2022
Počet stran: 258
ISBN/EAN: 978-80-277-0265-7


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský.