Most duší - Victoria Schwab

11.05.2022

Co vše je Cassidy ochotna obětovat?

O New Orleans se říká, že pokaždé, když padne, tak se jako bájný fénix znovu obrodí, ať už z popela, nebo po mocných záplavách. Je to asi nejvýznamnější přístavní město celých Spojených států, domov jazzu a také kolébka něčeho temného - voodoo. Tohle město nikdy nespí a hřbitovů v něm najdete tolik, že byste klidně na každém z nich mohli s nadsázkou nechat zakopat nějakou svou kost. Cassidiným problémem však nyní není nějaký zlý duch, ale samotná Smrt. Byl totiž vyslán emisar, který má její duši navrátit do říše mrtvých. Dokáže se dívka společně se svým mrtvým kamarádem Jacobem poprat i s tímto problémem?

Po Edinburghu a Paříži se rodinka Blakeových přesouvá se svým pořadem o nejstrašidelnějších městech do New Orleans. Nejsou však sami, kdo se do města vypravil. Cass je v patách totiž někdo, kdo je horší než ten nejhorší duch. Dokáže se naše malá lovkyně duchů poprat i s touto nástrahou osudu, aniž by se musela vzdát svého nehmotného kamaráda?

Cass nakonec bude muset vyhledat pomoc u Společenství černé kočky, prastaré organizace zabývající se světem za oponou. A co na to Lara? Bude schopna Cassidy pomoci? Čeká nás opět paranormální jízda světem mrtvých.


"Některé události jsou tak strašlivé," říká máma, "že místem, kde se odehrály, proniknou do základů. Poskvrní jeho minulost, přítomnost i budoucnost." Ukáže kolem sebe. "Tento dům je plný hněvu. A to by také být měl. Madam LaLaurie nebyla za své příšerné zločiny nikdy potrestána. Uprchla s manželem do Francie a nechala za sebou bolest a nespravedlnost."


Musím přiznat, že co se samotného místa, kde se kniha odehrává, týče, jsem poněkud zklamán, očekával jsem přívaly voodoo magie, zombie, krokodýlů, bažin, tajemných šamanů a dalších krásně creepy věcí a dostal jsem prd. Je škoda, že byl potenciál tohoto krásného města zastíněn hlavní dějovou linkou, která sice byla parádní, akční a dobře vystavěná, ale mohla se klidně odehrávat v jakémkoliv jiném městě na světě a ne zrovna v tom, které má tolik co nabídnout. Jediné zajímavosti jsou řečeny v rámci pořadu, který natáčejí rodiče Cass.

Jinak pokud jde o samotný příběh, je vidět pokrok v chování hlavní postavy, přestože je v některých věcech stále nejistá a mnohdy volí cestu "vše si vyřeším sama", nakonec se tomu podá a vyhledá pomoc zvenčí. Je vidět, že Cass dospívá a poradí si s věcmi, se kterými by si v první knize nevěděla rady. Stejně tak je patrná temnota děje, je vyzrálejší a strašidelnější.

Kdybych měl hodnotit jednotlivé díly série, tak nejvíce mne bavil první díl, pak tento třetí a nakonec druhý, přičemž jsou ale rozdíly v kvalitě a čtivosti minimální. Třetí díl je rozhodně nejakčnější z celé trilogie. Přestože nejsem cílová skupina tohoto žánru literatury, přiznávám, že mě tyto lehce hororové příběhy moc baví, je to kombinace příjemného mrazení z neznámého a zároveň jakási naivita a víra mladších postav. Nejsou tak cynické a neohrožené jako dospělí, člověk jim většinou drží palce, aby vše dobře dopadlo.

Zatím to vypadá, že je Most duší závěrečným dílem, já přesto doufám, že se Victoria Schwab k příběhu jednou vrátí, přece jen zůstalo mnoho nezodpovězených otázek a na světě existuje celá řada míst, kde by si duchové Cassidy rádi podali, představuji si například takový les sebevrahů v Japonsku, Centralia v Pensylvánii nebo třeba egyptské pyramidy.


Název: Most duší
Originální název: Bridge of Souls
Série: Cassidy Blakeová 3.
Autor: Victoria Schwab
Překlad: Barbora Kneblová
Nakladatelství: #BOOKLAB
Rok vydání: 2022
Vydání: 1.
Počet stran: 328
ISBN/EAN: 978-80-276-0395-4


Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství #BOOKLAB/Slovart.