Vampýrská akademie - Richelle Mead

28.12.2022

Upírům ještě neodzvonilo

Na knižní trh se v roce 2022 vrátila série Vampýrská akademie, kterou oživilo nakladatelství Slovart. Pod labelem #booklab vychází u čtenářů oblíbená série v novém, velmi slušivém kabátku.

Série u nás začala vycházet před více než deseti lety, tenkrát přišla na trh v době, kdy upíři zažívali velký boom. Ovšem ani po letech neztratila nic ze své čtivosti. Mnozí si tak díky novému vydání mohou užít nostalgický návrat do svých "mladých" let, jiní zas mají příležitost vstoupit do tohoto světa a s postavami zažívat první lásky, hodně dobrodružství a ještě více nebezpečí.

Rose a Liss se na první pohled jeví jako dvě obyčejné náctileté dívky, zdání však klame - Liss je morojská princezna a Rose je její dhampýrská ochránkyně. Ty dvě opustily místo, kde se vzdělávaly ve "vampýrských" dovednostech, a po dva roky žily mezi lidmi. Svoboda jim však skončí poté, co je strážci najdou a přivedou zpět do školy svatého Vladimíra.

Povinnostem holt člověk neuteče. Liss jakožto poslední přeživší jednoho z vládnoucího rodu musí naplnit jistá očekávání. Rose zas zanevřela na fyzický trénink, s jejím bojovým uměním, či spíše neuměním, by tak brzy skončila rozsápaná nějakým Strigojem, nepřítelem Morojů a Dhampýrů. Aby se ve svých dovednostech zlepšila, začne brát hodiny výuky navíc, které vede strážce Dmitrij. Rose bude mít co dělat, aby udržela pozornost, když má tak strašně sexy učitele.


"Pokud jí chceš pomoct, tak mě něco nauč! Nauč mě, jak bojovat. Utíkat už umím."


Mezi Rose a Liss je navíc velmi silné psychické spojení, díky němuž Rose ví, co Liss cítí, a někdy se ocitne i v její kůži, a to doslova. Rozhodně se nejedná o nic příjemného, když její kamarádka flirtuje s klukem, kterého Rose nemá příliš v lásce.

Akademie svatého Vladimíra skýtá svým studentům krom vzdělání také bezpečí, v prostou však visí nezodpovězené otázky, přičemž jedna z nich se týká samotného zakladatele.


"Historie je plná příběhů o strážcích, kteří dokázali vycítit, že se jejich svěřenec ocitl v nebezpečí," pokračoval Viktor. "Studium těchhle věd a různých starých zvyků se pro mě stalo obrovským koníčkem. Slyšel jsem, že je to úžasná výhoda." ... Viktor naklonil hlavu na stranu a v obličeji se mu zračila zvědavost. Kirová i ostatní se dívali úplně stejně, jakmile padla zmínka o našem poutu, jako bychom byly laboratorní krysy.


Vampýrská akademie je prvním dílem šestidílné série od Richelle Mead, kterou můžete znát například díky její sérii Třpytný dvůr, Věk X nebo Sukuba.

Děj knihy se odehrává v amerických horách na internátní střední škole plné upírů. Autorka v prvním díle odkryla fantaskní svět, jaké mají jeho obyvatelé mezi sebou vztahy, kdo je s kým nepřítel a jaká je zde nastavená hierarchie. K tomu přidejte přátelství až za hrob, boj o popularitu a zakázanou lásku. Tento koktejl je sice typické klišé, ale ono to sakra pořád funguje.

Postavu Rose, jež je i vypravěčkou celého příběhu, jsem si velmi oblíbila pro její zpupnost. Je rebelkou, obvykle jde proti proudu, dělá si věci po svém a umí si užívat života. Do všeho jde naplno, nedrží se zpátky a pro ty, které miluje, by položila život. Liss zde byla v pozici princezny, kterou je třeba chránit, ale i jí se podařilo dokázat, že umí vycenit zoubky. Dimitrij je nepřístupný, staví před sebou pevnou zeď, když však potká Rose, tak se jeho život otřese v základech. Jejich cit bohužel nemá šanci, nebo ano? Argument, že on je učitelem a Rose jeho žačkou jsem brala, ale že nemohou být spolu, protože on je o sedm let starší (17 a 24), mi nepřišel příliš silný. Krom hlavních postav jsem si oblíbila i některé vedlejší, zejména Christiana, u něhož se těším, že v dalších dílech dostane více prostoru.

Třešničkou na dortu celého počinu jsou mistrovské ilustrace Adély Stopky (Miklíkové), která dodala celé sérii ten správný šmrnc. Každá kniha má na obálce portrét jedné z postav a jednotlivé hřbety postavené vedle sebe dají dohromady obrázek akademie. Brožky nikdy nevypadaly lépe, než když se do jejich tvorby pustilo nakladatelství Slovart (viz například Gallant, série Nástroje smrti, Neviditelný život Addie LaRue apod.)

Vampýrská akademie je skvělou knihou na odreagování, kterou jsem si moc užila, přestože již nespadám do cílové skupiny YA. A co vy, dáte vampýrům šanci, aby se do vás pořádně zakousli?


Název: Vampýrská akademie
Originální název: Vampire Academy
Autor: Richelle Mead
Překlad: Katrin Chýlová (Mekki)
Obálka: Adéla Stopka (Miklíková)
Nakladatelství: #booklab
Rok vydání: 2022
Vydání: v nakladatelství #booklab 1.
Počet stran: 296
ISBN/EAN: 978-80-2760-561-3  


Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme nakladatelství Slovart/#booklab.