Třpytný dvůr - Richelle Mead

06.12.2017

Láska, dobrodružství a intriky na pozadí osidlování Nového světa

Třpytný dvůr je místem, kde jsou prosté osfridské dívky vychovávány a učeny etiketě, aby se mohly dobře provdat v zemi za mořem, v Adorii. Vše je promyšlený obchod, který Jasperovi Thornovi s jeho bratrem vynáší slušné peníze. Dívky uzavřou smlouvu, celý rok tráví ve Třpytném dvoře, kde se vzdělávají, a po závěrečných zkouškách jsou ohodnoceny a převezeny do Adorie. Zde se jim dvoří muži různého postavení, kteří si budoucí nevěstu, po jejím souhlasu, odkoupí. Z chudých pradlen a kuchtiček se stávají urozené ženy, které tak započínají novou kapitolu života. O novém životě sní také hraběnka z Rothfordu. Hraběnka, vydávající se za svou služebnou Adelaide, prchá do Třpytného dvora, kde započne její dobrodružství.

Takhle jsem se rozhodla, už když jsem dávala svůj plán dohromady. Nechala jsem Adu zmizet a dostala jsem od ní slib, že se o ničem ani nezmíní, lidé z Třpytného dvora si však měli myslet, že mají tu správnou dívku.

Adelaide se snaží skrývat svůj původ, ale není to vůbec jednoduché. Zatímco ostatní dívky zápasí se šlechtickými dovednostmi, Adelaide je mnohonásobně předčí. Nesmí být odhalena, a tak sem tam něco pokazí, aby nevypadala úplně bezchybně a nevzbuzovala podezření. Jeden člověk však o její totožnosti ví - Cedrik Thorne, syn Jaspera. Adelaide ale není jediná, kdo něco skrývá. Cedrik má svá tajemství, která Adelaide odhalí. Dochází mezi nimi ke sblížení, a především k vzájemné prospěšnosti. Cedrik také touží po svém kousku místa v Adorii.

Potíže se začínají objevovat již při plavbě lodí a po přistání v Adorii se jich objeví ještě mnohem více. Mezi Adelaide a Cedrikem navíc dochází ke sblížení, kdy mezi nimi lítají jiskry jako při ohňostroji. Dostojí Adelaidě smlouvě, kterou uzavřela se Třpytným dvorem? Podaří se jí utajit svoji identitu? Dokáže i nadále pomáhat Cedrikovi?

Adelaide potká na své cestě spoustu nových lidí a udělá si mnoho užitečných známostí. Mezi ty nejdůležitější však patří Sirminičanka Mira a ambiciózní pradlena Tamsin. Tyhle tři toho společně dokáží opravdu mnoho a každá z nich je velmi zajímavá a bylo by škoda nepoznat jejich příběh. První kniha se tedy věnuje Adelaide, druhá pak Miře a poslední Tamsin.

Autorku knihy, Richelle Mead, není ani potřeba představovat, jelikož její světoznámá série Vampýrská akademie ji proslavila dostatečně. Mezi její další povedené série patří Pokrevní pouta, Sukuba a Věk X. V minulém roce vydala samostatný román Neslyšno a letos přichází s novou trilogií nazvanou Třpytný dvůr.

Co se týče stylu psaní, tak po této stránce je kniha velmi čtivá a autorka rozhodně umí vykreslovat scény zajímavě, a především plynule bez sáhodlouhých popisů, takže kniha (až na pár pasáží) nenudí. Svět, který je zde představen je neotřelý, přesto v mnohém podobný tomu našemu. Máme zde významné rody, šlechtice, náboženské uctívače, kolonie a zlatokopy a mnoho dalších. V knize se neděje nic nadpřirozeného, jde čistě jen o dobrodružný román a milostnou linkou. Autorka v knize rozehrává nebezpečnou hru plnou úplatků, intrik, politiky a společenských sporů. Nebojí se také nakousnout téma rasismu a víry.

Na téměř pěti set stránkách je popsaná celkem dlouhá etapa, což vůbec nevadilo. Konec knihy mi přišel dost nahuštěný a možná i překombinovaný. Prostě mi to tam už pak moc nesedělo, i když svým způsobem to zajímavé bylo taky. No posuďte sami. Celou polovinu knihy se ocitáme ve Třpytném dvoře a následně v Adorii na večírcích a v té druhé polovině se najednou rýžuje zlato a pobíhají tam divoké kmeny.

Charaktery postav mě bavily a těším se, až se o některých z nich budu moci dozvědět více. Pokud máte Třpytný dvůr přečtený, tak hurá na pokračování s názvem Půlnoční klenot.

Název: Třpytný dvůr
Originální název: The Glittering Court
Autor: Richelle Mead
Překlad: Jan Netolička
Nakladatelství: Domino
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 480
ISBN/EAN: 978-80-7498-177-7