Volným pádem - Markéta Harasimová

02.05.2022

Cesty Páně jsou mnohdy nevyzpytatelné

Nedaří se vám v práci? Děti vás zlobí? Manžel vytáčí k nepříčetnosti? Anebo prostě máte jen den blbec? V životě se může přihodit naprosto cokoliv. Každé ráno je novým začátkem a každý další den je vzácnost, nikoliv samozřejmost. Život je zkrátka nepředvídatelným sledem nejrůznějších událostí, ale pamatujte jedno... Dokud ještě žijem, je všechno OK.

Linda se snaží být Bohdanovi dobrou manželkou, na jeho přání - nutno podotknout, že podložené nejen fackou, ale i citovým vydíráním - se přestane vídat se svými kamarádkami, rezignuje na používání jakýchkoliv kosmetických pomůcek, to aby nebyla přitažlivá pro jiné muže. Nic jiného jí také nezbylo, když jí Bohdan vše vyhodil do koše. V práci poté, co po ní vyjel nový nadřízený, dala výpověď, k čemuž se stejně pomalu schylovalo, protože Bohdan na ní začal tlačit, aby se více věnovala domácnosti. Když Linda zjišťuje, že je těhotná, domnívá se, že se začíná blýskat na lepší časy... nemůže se více mýlit.

Bohdan je žárlivec a despota největšího kalibru, nechce věřit, že otcem dítěte je on, a domácí atmosféra houstne. Linda tak veškerou svou pozornost upne na dceru Barunku, která roste jak z vody, hnedle jsou to už tři roky, co dělá Lindě radost. O soužití s Bohdanem se však nedá tvrdit to samé, manželku s dcerou sice živí, ale jinak se k nim nemá. Vše nakonec vyeskaluje rozvodem a, k Lindině hrůze, zjištěním, že je její dcera vážně nemocná a že jí zbývá posledních pár měsíců života.

Může být život k někomu ještě víc nefér?


Linda ve světle aktuálních událostí dospěla k závěru, že většina věcí, které lidé řeší, jsou banality. Měli by se zaměřovat pouze na to, co je podstatné a co si - spíš jako klišé - s oblibou všichni přejí k narozeninám či do nového roku. Zdraví. Protože ve chvíli, kdy o něj člověk přijde, pozbývá všechno ostatní význam.


Česká spisovatelka Markéta Harasimová přichází s jarní novinkou - společenským románem, troufám si tvrdit, že nejen pro ženy.

Kniha Volným pádem se zaměřuje ne na jednu problematiku, ale hned na několik závažných témat. Může něco takového fungovat na zhruba 330 stranách? Abychom si to shrnuli, tak zde máme domácí psychický teror, rakovinu dítěte, finanční problémy, závislost na alkoholu a pád až na samé dno. Nutno podotknout, že autorka v tomto díle svou ženskou hrdinku vůbec nešetří, naopak jí na bedra nakládá jednu těžkost za druhou. Kdekdo by si pomyslel, že přece není možné, aby se tohle vše dělo jednomu člověku, když se však nad tím zamyslíte... Proč by ne? Život není peříčko, a když se začne něco kazit, jde to rychlostí padajících dominových kostiček.


Síla člověka se přece nejlépe pozná tehdy, když ho okolnosti položí na lopatky - někdo zůstane ležet, zato jiný se začne pomalu plazit a posouvat vpřed, dokud nevstane.


Opět musím vyzdvihnout autorčinu nápaditost, která s každou další knihou přináší čtenářům náhled na různorodou tematiku, a přehled, s nímž dokáže psát nejen z nemocničního prostředí. Práce musí člověka alespoň trochu bavit, a u Markéty Harasimové je vidět, že svou prací žije. To je patrné v jejím stylu psaní, který je v daném žánru na parádní úrovni, s každou další knihou je psychologická a vztahová rovina postav propracovanější.

Když byste před sebe dostali text, u něhož byste neznali dílo ani autora, přičemž byste museli obojí určit na základě krátké ukázky, pak je největším vodítkem celková stylistika a užívané výrazy. Většinou má každý spisovatel určitá specifika, díky nimž ho lze snadno rozpoznat. U děl Markéty Harasimové tomu tak je, což je jen dalším plusem - pokud jsou čtenáři schopni autora rozpoznat z pouhého úryvku, pak má ta daná osoba vyhráno, jelikož tento fakt je obrovským plusem každého spisovatele.

Co se týče Lindy, ze začátku jsem měla s touto postavou problém, konkrétně s její submisivní povahou, s její naivitou, s kterou přecházela Bohdanovo chování. Ovšem jak příběh plynul a Lindě se do cesty stavěla jedna překážka za druhou, její postava procházela obrovským vývojem. S každou další stranou jsem prožívala její osud, snášela spolu s ní veškeré těžkosti a trnula hrůzou, co bude následovat. Emocionálně je kniha opravdu náročná a určité pasáže mi daly dost zabrat. Jak jinak ale upozornit na problémy společnosti, nač chodit kolem horké kaše, explicitnost je jedinou možností, jak nejen šokovat, ale i ukázat, jakou podobu může život mít.

V určitých částech knihy je třeba mít při čtení trochu otevřenou mysl a přijmout věci mezi nebem a zemí. Do textu je to ale začleněno celkem nenásilně a k příběhu se to hodí.

Pokud jste ještě neměli příležitost autorčinu tvorbu poznat, tak jí zkuste dát šanci, a rovnou můžete začít třeba Volným pádem, sáhnout můžete i po knihách Jak chutná strach, Smrtelný hřích apod. Krom děl pro dospělé vyšly také knížky pro děti - Z deníku Kočičky Ťapičky a Koťátka kočičky Ťapičky -, ty svou hravostí a interaktivitou mají edukativní charakter.


Název: Volným pádem
Autor: Markéta Harasimová
Nakladatelství: MaHa
Rok vydání: 2022
Vydání: 1.
Počet stran: 336
ISBN/EAN: 978-80-88363-18-7


Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství MaHa.