Co zbylo z mojí sestry - Nuala Ellwood

12.04.2018

Když se nemůžeme spolehnout na naše smysly, tak jak poznáme, co je reálné a co ne? 

Kate Rafterová, je ve svých třiceti devíti letech úspěšnou válečnou reportérkou. Není to vůbec jednoduchá práce, především je zde obrovský nátlak na psychiku a riziko, že se nemusíte vrátit zpátky domů, je taktéž součástí, s kterou se musí počítat. Katinou osudovou pracovní oblastí, kam se stále vrací, je Aleppo v Sýrii. Bylo to právě tam, kde se sblížila s malým klukem Nidalem. Co se zde asi mohlo stát tak hrozného, že tvář toho chlapce ji budí ze spánku a pronásleduje všude, kam jde?

Od sestry Sally se dozví o smrti jejich matky, a tak se Kate vrací do svého rodného městečka Herne Bay, aby vyřídila nezbytné papírování. Návraty bývají těžké a Katin návrat navíc ještě spustí bouři nepříjemných vzpomínek. Chce to mít co nejrychleji hotové, ale čím déle zůstává, tím více se domnívá, že něco není v pořádku. Kdo je ten chlapec, kterého vídá v sousední zahradě bezdětné rodiny? Ke všemu se zdá, že ji chlapec chce něco naznačit. Je možné, že se to vše odehrává pouze v Katině mysli?

Její hlas se v mé hlavě mísí s jiným, a jak tam tak stojím a hledím na šedivou betonovou plochu a ponuré moře na obzoru, vzpomenu si, jak mě matka, kdysi zapřísahala, abych se odsud odstěhovala a zařídila si lepší život. A já jsem to udělala. Odešla jsem, jak nejdál to šlo. Teď mě však tohle město znovu uvěznilo ve svých spárech. A vím, že tentokrát už se z nich nevymaním.

Sally je jedinou rodinou, která Kate zbyla. Obě se však vzájemně odcizily, což z velké části zapříčinil Sallyin vztah k alkoholu. Manžel Paul si se svojí ženou neví rady a s Kate nalézají vzájemné porozumění a sympatie. Kate je však myšlenkami úplně jinde. Ze spánku ji budí noční můry a táhne se s ní trauma, které prožila v Sýrii. Chlapec ze zahrady ji také vrtá hlavou. Když se však rozhodne přijít všemu na kloub, tak skončí na policejní stanici.

Kniha je rozdělena na tři části. První je vyprávěna z pohledu Kate a druhá zase z pohledu Sally. Ve třetí části nás čeká závěrečné rozuzlení. V první části se navíc střídají dvě časové linie, kdy jedna je vyprávěna retrospektivně a ta druha je výslechem na policejní stanici. Kapitoly jsou krátké, ale gradace je v nich naprosto skvělá. Knihu je těžké odložit, dokud se nedozvíte pravdu. Autorčin styl je velmi čtivý. Co zbylo z mojí sestry je prvotinou anglické spisovatelky Nualy Ellwood. Téma válečných hrůz ji vůbec není cizí, primární inspirací se jí stala rodina, především její otec, který působil coby válečný reportér. Díky tomu je příběh uvěřitelný a popisované hrůzy o to více děsivější a smutnější.

Příběh je prošpikovaný napětím a záhadou, kterou chcete co nejrychleji odhalit. Čím více se dozvídáte o Kate a její sestře Sally, o jejich rodině, minulosti a vztazích, tím více se vám postupně odkrývá dílek po dílku celá skládačka. Kniha je psychologickým thrillerem a nabízí přesně to, co očekáváte. Zklamaní rozhodně nebudete. Jednotlivé kapitoly vás budou napínat tak dlouho, až už to bude k nevydržení. Konec budete číst nevěřícně s otevřenou pusou.

Narazila jsem na porovnávání s Dívkou ve vlaku. Tuto knihu jsem nečetla, viděla jsem pouze film, ale co se týká obsahu a tématu, tak si myslím, že Co zbylo z mojí sestry Dívku ve vlaku s přehledem trumfne.

Název: Co zbylo z mojí sestry
Originální název: My Sister's Bones
Autor: Nuala Ellwood
Překlad: Michael Havlen
Nakladatelství: Domino
Rok vydání: 2018
Vydání: 1.
Počet stran: 376
ISBN/EAN: 978-80-7498-256-9

Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Domino