Dcera labyrintu - František Kalenda

02.12.2022

Kdo se bojí, nesmí do labyrintu

Starověké mýty ožívají v YA fantasy od nadaného českého autora, jenž se rozhodl do těchto kulis zasadit svůj příběh o silné ženské hrdince.

Kora byla coby dítě nalezena v našem světě u starých ruin, kde byla ponechána svému osudu. Dívky se ujali adoptivní rodiče, jejichž láska se časem rovněž rozpadla v prach. Kora se tak zmítá mezi adoptivní matkou, která je časově velmi vytížená, a adoptivním otcem a jeho esotericky smýšlející přítelkyní. Aby toho nebylo málo, tak ani ve škole příliš nezapadá.

Když je Kora o letním slunovratu zatažena do rituálu v místě, kde byla jako malá nalezena, stane se něco prapodivného. Zničehonic se ocitne ve zcela jiném světě, ve světě, odkud pochází. Kora je totiž podle všeho dlouho ztracenou princeznou.

Zprvu přátelská kněžka s gazelími rysy uspořádá velkolepou hostinu, ovšem po bujarém veselí Kora začne zdolávat jedno nebezpečí za druhým. Její cestu zkříží mluvící lev, krvelačná zrůda z labyrintu nebo třeba Psí hlava, postrach pro všechny, kteří se vydají na plavbu po moři.

Kora musí zjistit, komu může věřit a komu nikoliv. Při hledání pravdy o tom, kým skutečně je, co vše dokáže a zda je její matka stále naživu, musí bojovat o holý život. Zrada může přijít odkudkoliv.

Starověké Řecko v přitažlivém podání ve čtenáři zažehne touhu po dobrodružství.


Povětřím k nim zalétla líbezná melodie. Zpěv, uvědomila si překvapeně. Slyšela ženské hlasy, ale ty nemohly patřit smrtelnicím. Na to byly příliš znělé a harmonické, příliš dokonalé. Nedokázala rozeznat jednotlivá slova, jelikož nejspíš nebyla pronesená lidskou řečí. A co na tom záleží? Zavřela oči a nechala se slastnou melodií unášet, stejně jako vítr unášel jejich koráb vstříc onomu zpěvu.


František Kalenda není na českém knižním trhu žádným nováčkem. Na kontě má sérii Detektivní příběh z doby Karla IV., dobrodružný román pro mládež Pes, kocour a sirotek, dílo Ordál odehrávající se ve středověké Transylvánii a Despotu z období Stoleté války. Nyní spatřila světlo světa Dcera labyrintu, která ve čtenářích vyvolá okouzlení řeckými mýty. Pestrost autor rozhodně nepostrádá.

Ačkoli je kniha řazena do YA kategorii, bez problémů zaujme i dospělé čtenáře. Děj knihy totiž není ani zdaleka tak banální, jak by se mohlo zdát. Vypravěčský styl je velice příjemný a plynulý. Ne vše je v textu řečeno napřímo, je třeba si některé věci propojit, určitá znalost řeckých bájí se také bude hodit. Autor používá pěkné jazykové obraty a při líčení nešetří barvitostí. V knize se objeví několik postav, z nichž některé vyniknou a není problém si je hned oblíbit (jako například mluvícího lva, který má strach z krve, nebo otrokyni Tekmessu, která touží po svobodě). Chtělo by to však strávit s postavami více času, občas mi informace jen tak klouzaly po povrchu. Rozhodně doufám, že se brzy dočkáme pokračování, poněvadž ten konec by takhle nešel.

Příběh doplňují ilustrace autorovy sestry, Marie Kalendové, díky níž je kniha uvnitř líbivá, obálku knihy vytvořil Jiří Dvorský.

Dcera labyrintu splnila má očekávání a nabídla velice čtivý příběh. Zaujme jistě všechny příznivce historie, dobrodružství a řecké mytologie.


Název: Dcera labyrintu
Autor: František Kalenda
Ilustrace: Marie Kalendová
Nakladatelství: Bourdon
Rok vydání: 2022
Vydání: 1.
Počet stran: 224
ISBN/EAN: 978-80-7611-049-6 

 

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme nakladatelství Bourdon