Mezinárodní festival krásných umění: Německo - život v megapolis

22.08.2022

V Hořicích proběhne již osmý ročník Mezinárodního festivalu krásných umění. Letos se zaměří na umění a kulturu v Německu s podtématem Německo - život v megapolis. Galerie plastik hostí v rámci již tradičního uměleckého festivalu každoročně tvorbu zaměřenou na jinou zemi.

Letos to budou autoři z Německa, kteří pociťuji tíži života v megapolis, na což bude cílit i doprovodný hudební, literární, filmový a diskuzní program. Pro historické i současné Německo je totiž výrazný obrovský hospodářský boom, který přetváří města ve velké sítě aglomerací mísící různá etnika. V takových sídlištích se jedinec často ztrácí a je kritický vůči jazyku nápisů, reklamy, komerce i vůči všemožným neosobním systémům, které dávají jeho životu rytmus.

Celý festival začne 8. září v 15 hodin v Městském muzeu přednáškou o německé experimentální poezii - Proč již nemohli důvěřovat jazyku? Když se nechtěli jazykem básnicky vyjádřit, proč psali básně? Diváci se budou moci s texty německých experimentálních básníků setkat i v hudebním pojetí polabské kapely Postižená oblast, jež tyto texty programově zpracovává a snaží se ukázat jejich temný charakter. Mezinárodní festivalu krásných umění Německo - život v megapolis v Hořicích potrvá do 30. října tohoto roku. Součástí festivalu je i výstava výtvarníka Andrewa Gilberta.

"Vernisáž výstavy výtvarníka Andrewa Gilberta s názvem "Emperor Andrew´s glorious occupation of Exotic Horice"proběhne 8. září v Galerii plastik hodin po přednášce. Gilbert jakožto britský imigrant v Berlíně kritizuje evropskou koloniální historii. Ve svých kresbách, malbách a instalacích zdánlivě naivně cituje expresionismus a estetiku cizokrajných muzeálních expozic, avšak tu a tam na diváka vypadne ukrytý odkaz na veliké násilí, které bylo skryté za pompou zaoceánských cest. Celý čtvrteční večer pak zakončí koncert berlínské indie skupiny Sestra, která reflektuje drsnost a odcizení života ve velkoměstě," uvádí Filip Jakš, kurátor festivalu.

"Odpoledne a večer v pátek 9. září se pak ponese výhradně ve znamení našeho tématu - budeme zkoumat, co znamená žít v megapolis. Nejprve proběhne ve 13 hodin v Městském muzeu panelová diskuze. Probereme zde inspirativnost veřejného prostoru velkých měst z hlediska kurátorského, uměleckého, básnického i filozofického a zkusíme si přiblížit smysl jeho proměn. Ve tři hodiny se zaposloucháme do Radia Aporee, které založil německý sound-artista Udo Noll, prezentoval jej i na přehlídce Documenta a dnes je již obrovskou sbírkou kvalitně zaznamenaných zvuků z typických míst po celém Německu," dodává Filip Jakš.

"Osmiletá historie projektu Mezinárodní festival krásných umění byla stejně jako ostatní kulturní život v minulých dvou letech ovlivněna protiepidemickými opatřeními, proto doufám v úspěšné navázání tohoto multisenzorického projektu v letošním roce," uvádí Bc. Jana Bouzková, místostarostka města Hořice. "MFKU je jedinečným propojením českých a zahraničních umělců, kteří se v našem městě kamenné krásy prezentují v první řadě svými výtvory z oboru malby, grafiky, užitého umění, ale i produkty gastronomickými, doplněnými velmi kvalitní produkcí hudební. Pro tuto uměleckou symbiózu je projekt již od jeho začátku v roce 2014 intenzivně podporován z rozpočtu našeho města i Královéhradeckého kraje," dodává Jana Bouzková.

"V září nabídne Městské muzeum v Hořicích návštěvníkům opět něco specifického a úžasného. 9. září odpoledne, po vernisáži výstavy Německo - život v megapolis, budou moci zájemci shlédnout film Martina Kohouta Slides, který reflektuje přetechnizovaný život v megapolis. Právě s touto prací vyhrál v roce 2017 Cenu Jindřicha Chalupeckého. Celé odpoledne pak završí projekce filmu Fritze Langa Metropolis (1927)," uvádí Petra Zachovalová M. A., ředitelka Městského muzea a galerie Hořice.

"Andrew Gilbert žije a pracuje v Berlíně. Jeho díla jsou zastoupená ve sbírkách evropských institucí. V roce 2021 zakoupila Galerie moderního umění v Hradci Králové unikátní sbírku brněnského sběratele a galeristy Karla Tutsche. Součástí kolekce je i dílo od německých autorů a na výstavu jsme si zapůjčili i rané dílo Andrewa Gilberta, které budeme na výstavě s laskavým zapůjčením instituce prezentovat. Vetší množství Gilbertových děl nám zapůjčí i mnichovská Galerie Sperling, jeho práce k nám přicestovaly i z italského Tridentu - ze Studia d'Arte Raffaelli - a využijeme i artefakty naší vlastní sbírky afrického umění. V Hořicích se pořádala mezinárodní Sochařská symposia a na tuto tradici prezentování mezinárodních umělců v Galerii plastik právě mezinárodním festivalem navazujeme," dodává Petra Zachovalová.

Městské muzeum eviduje v současné době přes 40 000 sbírkových předmětů z různých odvětví - sbírku tvoří například archeologie, předměty etnografické, velký archiv písemností i fotografií z regionu nebo řada významných uměleckých děl. Kromě krátkodobých výstav ve Štorchově síni je v Muzeu k vidění i stálá expozice, nazvaná Od kamene k soše.

Galerie plastik v Hořicích v Podkrkonoší vznikla v roce 1908 z iniciativy osobností spojených s hořickou kamenosochařskou školou a průmyslovým muzeem. Cílem galerie bylo nejen shromažďovat vzory, především sádrové odlitky pro účely vzdělávání budoucích sochařů, ale také utvářet kvalitní kolekci moderního českého sochařství. Profesoři a žáci školy prováděli ve školních dílnách modely soch českých autorů v klasických materiálech - kararském mramoru, alabastru, hadci, žule i pískovci. Řada těchto sádrových modelů i definitivních soch se vedle dalších akvizic stala součástí galerijní sbírky.  


Fotografie: MUNIGA, s.r.o.