Lidé s Downovým syndromem prožívají sport intenzivněji

31.07.2022

Jsou velmi kreativní, spontánní a emotivní. Proto lidé s Downovým syndromem milují výtvarné činnosti, ale i sport. V praxi jsme to mohli vidět i v Česku, kde se nedávno poprvé uskutečnilo mistrovství světa v atletice a stolním tenisu.

"Downův syndrom není klasická nemoc, ale genetická vada. Existují její tři varianty, které určují míru daného postižení, přičemž lidé s tou nejmírnější, která se označuje jako mozaika, jsou schopni i řídit auto," vysvětluje Daniel Pokorný, předseda Českého svazu mentálně postižených sportovců.

Naráží tak na to, že ve společnosti koluje řada nesmyslných mýtů. Nejčastěji se podle něj mylně domníváme, že lidé s Downovým syndromem jsou nevzdělatelní a že mohou žít jen v ústavech. "Chtěl bych ale podotknout, že ani opačný mýtus, že jsou vždycky jen šťastní, není pravda, protože mají stejné problémy jako my všichni," upozorňuje Pokorný.

Situace v Česku se zlepšuje

Zároveň však dodává, že jsou tito lidé opravdu hodně emocionální, například sport prožívají úplně jinak než ostatní sportovci. Výrazněji. Málo se ví, že sportovci s Downovým syndromem mají dokonce i své mistrovství světa, které se navíc v červnu poprvé uskutečnilo v České republice, konkrétně v Nymburku a Mladé Boleslavi. Do Česka se tak sjeli sportovci ze čtrnácti zemí a čtyř kontinentů - Ameriky, Asie, Austrálie a Evropy.

"Vnímám to jako důkaz toho, že se situace a péče v Česku zlepšuje. Organizací takové akce chceme ukázat, že sportovat mohou úplně všichni lidé bez rozdílu, včetně těch s Downovým syndromem," říká Daniel Pokorný, který je zároveň i předsedou organizačního týmu mistrovství.

Zvládnou jakýkoli sport

Celkově však jde o relativně novou akci - mistrovství světa v atletice se koná pošesté a mistrovství ve stolním tenisu teprve počtvrté. Sportovní pravidla většiny disciplín se oproti běžným zvyklostem nemění, jen například u skoku do dálky je širší odrazové prkno. "Sportovci s Downovým syndromem se mohou věnovat jakémukoli sportu, jen je potřeba zohlednit potřebu větší relaxace a pravidelného oddychu během sportování," doplňuje Pokorný.

Lidé s Downovým syndromem bývají také hodně kreativní a tvořiví, mají rádi výtvarnou i pracovní výchovu, a jak říká Daniel Pokorný, na tyto aktivity vždy velmi hezky spontánně reagují.


Fotografie: Toyota Czech Republik