Počátek v konci - Elaine Lóre, Vincent Lóre

01.05.2019

Počátek v konci, nebo konec na počátku?

Vydejte se do světa, kde naděje je pouhá iluze a kde tajemství obestírá tajemství

Je na čase vykročit tam, kde vládnou síly dosud nevídané, do reality, kde žije Christopher, Eileen a její kamarádka Sorin. Christopher je "frajírek" žijící svůj život - dá se říci - naplno, užívá si každodenní hazard, ale i přes iluzi, že má vše, mu očividně něco schází. Eileen je mladá žena, jež se i přes nepřízeň osudu dostala na vrchol a její kariéra jen vzkvétá, ani ona ale není v životě úplně spokojená. A Sorin? Ta tak nějak existuje a neexistuje zároveň.

Životy všech znenadání naruší existence něčeho zlého, něčeho, co se nemíní zastavit, dokud nedosáhne toho, co právě chce, a nyní chce Eileen a Christophera. Stíny jsou všudypřítomné a vysávají z lidí jako pijavice vše dobré. Život pak najednou ztrácí smysl a temnota vyplouvá na povrch.

Sorin musí s pravdou ven, je na čase, aby se cesty Eileen a Christophera opět protnuly. Jedině společně mohou porazit dávné zlo, jež ohrožuje nejen je, ale dost možná i celý svět.

***

Počátek v konci není rozhodně pro každého, rád bych řekl, že si své čtenáře najde, ale ruku do ohně bych za to nedal, a to jsem opravdu veliký fanda hororové literatury. Kniha se zaměřuje na samotné dobro a zlo uvnitř lidské duše a tento náhled by mohl být poměrně zajímavý, kdyby byl trochu lépe uchopený. Určitě mi chyběla nějaká další fakta k hlavním postavám. Na stříbrném podnose zde bylo naservírováno něco, co nejen že působilo naprosto ploše, ale prakticky bez naděje na propojenost "hrdinů" a čtenářů. Nějak jsem zde postrádal důvod si postavy oblíbit. A když už se začal trošku lidsky vybarvovat Christopher, tak Eileen to hned totálně pohřbila.

Co kvituji, je rozdělení knihy do mnoha krátkých kapitol, to je dle mého názoru dobrý nápad, obzvláště u takto zapleteného děje, příběh má tak alespoň tendenci ubíhat rychleji a čtenář díky tomu většinou neztrácí přehled. Děj zde prezentovaný od různých vypravěčů čas od času zaškobrtne a je potřeba čtení opravdu věnovat někdy až zbytečně nadměrnou pozornost.

Autoři si z velké části hrají s představivostí, je opravdu potřeba si některé věci domyslet, aby byl příběh celistvý, upozorňuji, že to není špatně, naopak, zapojení čitatele do děje bývá super, je to interaktivní a pohrává si to s fantazií, ale obávám se, že všeho moc škodí a na něco takového, jako je tady, nejsou čtenáři plošně připraveni. Počátek je od počátku tajemným příběhem a nezřídka kdy budete přemýšlet, co se to tam vlastně právě stalo.

Kniha je prvotinou dvou autorů a dlouho žila svůj život pouze na sociálních sítích. Trvalo několik let, než byl příběh převeden na stránky papíru (chcete-li do formy e-booku). Jako debut to není úplně špatné. Já osobně si myslím, že kdyby to psal jen jeden člověk, bylo by to asi lepší, spojení dvou různých pohledů tady nebylo dotažené do posledního závitu.

Možná kdyby kolem toho nebylo takové pozdvižení, možná kdyby nebylo vyvolávané nadměrné očekávání, možná kdyby byl děj více dotažený, možná... Občas se mi kniha četla opravdu těžce, stejně jako se mi těžce psala tato recenze. Konec to nakonec částečně zachránil, ale buďme upřímní, posledních pár kapitol nemůže utáhnout celou knihu. V tuto chvíli hodnotím jako průměr. Ale kdo ví? Třeba příběh jenom potřebuje více uzrát.

Název: Počátek v konci
Autor: Elaine Lóre, Vincent Lóre
Nakladatelství: Grada - Cosmopolis
Rok vydání: 2019
Vydání: 1.
Počet stran: 296
ISBN/EAN: 978-80-271-0554-0  

Za zaslání knihy děkujeme autorům.