Půlnoční knihovna - Matt Haig

10.02.2022

Jaký život je ten "správný"?

Chtěli byste každé ráno začít běhat, ale teplo peřin má přednost? Vždy jste toužili hrát na nějaký hudební nástroj, ale nikdy jste si na to nenašli čas? Líbí se vám ten kluk/holka z vedlejší kanceláře, ale nikdy jste nesebrali dost odvahy ho/ji oslovit? Trpíte v práci bez perspektivy, ale máte strach udělat onen rozhodující krok? Žít život podle svých představ není snadné, chce to určitou dávku odhodlání, odvahy, sebeuvědomnění a touhy něco změnit. Nora Seedová si vybrala tu nejsnazší cestu, kdy životem spíše jen proplouvala, než aby si ho opravdu užívala, plná výčitek, zoufalství a pochybností. Její rozhodnutí ho ukončit tak nemusí být příliš překvapující, opět zvolila tu nejjednodušší cestu... útěk.

Zde by vše patrně skončilo, jenže naopak, tady to vše teprve začíná! Nora se dostává na místo mezi životem a smrtí, na místo, které se nazývá Půlnoční knihovna. Mladá žena dostává jedinečnou příležitost nahlédnout na možné životy, které by bývala byla žila, kdyby v minulosti svá rozhodnutí udělala jinak. Stává se spolumajitelkou hospody, manželkou, instruktorkou, olympijskou vítězkou, glacioložkou, hudební hvězdou, dozorkyní atd. Každý život však s sebou nese kromě pozitivních změn i ty negativní. Jak se říká: Není všechno zlato, co se třpytí. Být okouzlující, úspěšný, mladý, bohatý apod. není zárukou štěstí. Dovolím si takové vlastní zamyšlení: Hlavní překážkou na cestě za štěstím jsme my sami, máme přílišná očekávání, chceme vše na světě, pokud nedosáhneme vrcholu a nedotkneme se hvězd, nic jsme nedokázali... blbost. Štěstí je v úsměvu, v slzách radosti, v pohlazení, ve východu slunce. Štěstí je tam někde uvnitř a je jen na nás, kdy mu otevřeme dveře. To jsem ale filosof, co?

Nora navštěvuje jednu knihu za druhou, žije mnoho životů, ale stále to jaksi není ono. Co opravdu hledá? A dokáže to najít včas? Vždyť chvíle mezi životem a smrtí je tak krátká...

Jaká by byla vaše kniha výčitek?


"Ano, před dnešním dnem jsi zemřela nesčetněkrát, to je pravda. Autonehoda, předávkování, utopení, smrtelná otrava jídlem, zadušení jablkem, zadušení sušenkou, zadušení veganským hotdogem, zadušení neveganským hotdogem, skolila tě každá nemoc, kterou se člověk vůbec může nakazit... zemřela jsi všemi různými způsoby a kdykoli to bylo možné."
"Takže se může stát, že otevřu knihu a prostě zemřu?"

Půlnoční knihovna je jedním z celosvětových bestsellerů poslední doby, není dne, aby se její fotografie nebo zmínka o ní neobjevila na sociálních sítích. A troufám si tvrdit, že zcela oprávněně. Nejedná se totiž o pouhý příběh, je zde jistý přesah, který nutí čtenáře se zamyslet, a to nejen nad vyprávěným příběhem, ale také nad svým vlastním životem. Imaginace a poetičnost knihy mi častokrát připomínala film Jak přicházejí sny s výborným Robinem Williamsem, příběh taktéž se odehrávající po životě je zaměřený na hledání nejen sebe sama.

Matt Haig se v knize dotýká mnoha sociálních témat a filozofických úvah. Setkáme se zde se smrtí, a to nejen hlavní hrdinky, s nevěrou, láskou, s úspěchem i pádem na dno, se střídavě oblačnými sourozeneckými vztahy a příběhu se nevyhne ani globální oteplování či téma homosexuality. To vše je protkané filozofií, jelikož ji Nora vystudovala, a poskytuje čtenářům tak řádku citátů od různých myslitelů.

Teorie mnohovesmíru je velice zajímavá, každé naše rozhodnutí vytváří další realitu, jež se liší i třeba jen v maličkostech. Nejsem zrovna fyzik, abych zde rozebíral teorii paralelních světů, ale domnívám se, že se s ní autor popral celkem úspěšně. Myšlenka o existenci nekonečného množství vesmírů pocházející z kvantové mechaniky a teorie strun je fascinující. Zároveň jsou zde informace podány lidsky, odkryté taje jsou tak dostupné větší skupině čtenářů.


Hugo vztyčil prst. Poněkud otravné gesto, které říkalo, aby chvíli počkala. Nora odolala silnému nutkání ten prst popadnout a zakroutit jím. "Erwin Schrödinger..."
"Ten s tou kočkou."
"Ano. Ten s tou kočkou. Tvrdil, že v kvantové fyzice se všechny alternativní možnosti odehrávají současně. Všechny naráz. Na stejném místě. Kvantová superpozice. Kočka v krabici je živá i mrtvá. Jasně, můžeš tu krabici otevřít a zjistit, jestli je živá, nebo mrtvá, tak to prostě chodí, ale svým způsobem je kočka živá a zároveň mrtvá i po otevření krabice. Každý vesmír totiž překrývá jiný vesmír. Jako milion obrázků na pauzovacím papíře ve stejném rámečku, všechny se od sebe liší jen drobnou odchylkou. Podle mnohasvětové interpretace kvantové fyziky existuje nekonečné množství divergentních paralelních vesmírů."

Co se hlavní postavy týče, tak byly chvíle, kdy mě Nora uváděla do varu, a kdybych skřípal zuby, pak bych jimi skřípal dosti nahlas. Nemá smysl tu rozebírat, jaké důvody jsou opravdu dostačující ke spáchání sebevraždy, ostatně to nemůže pochopit nikdo, kdo se v životě nemusel potýkat s nějakou duševní nemocí, kdo skutečně nedopadl až na dno a nemohl dál vstát. To, k čemu Nora dospěla v průběhu příběhu, je tajemství, které rozkryjete, až když si knihu sami přečtete. Věřte, že nebudete litovat. Přežila? Zvolila život někoho jiného? Zemřela? Už vyrážíte do knihkupectví?

Kniha patří mezi ty zajímavější, které současný literární trh nabízí, donutí čtenáře se zamyslet, není to jen text, který přečtete a u něhož druhý den už nevíte, o čem byl. Navíc, jako bonus je dílo bezesporu napsáno zručně a problematika v něm probíraná má hlavu i patu. Moc se mi líbily již zmíněné citáty slavných filozofů, které do příběhu skvěle zapadaly, ale někdy mi přece jen přišlo, že se autor sám poněkud ztrácel. Kolikrát rozpravy mezi Norou a paní Elmovou byly dost na hraně.


"Soucit je základem morálky," napsal kdysi filozof Arthur Schopenhauer.


Já osobně bych asi uvítal, kdyby se autor nedržel jen na povrchu, ale chápu, že pak by si příběh našel asi méně čtenářů. Jinak je Půlnoční knihovna čtivá, inteligentní, dojemná kniha, která "vypíchává" ty skutečně důležité věci v životě. Vše je navíc děleno do poměrně krátkých kapitol, díky kterým je čtení příjemnější. Určitě se k ní v budoucnu ještě vrátím.

Pamatujte, že život je jako šachy, vždy je možné vyrazit tolika směry, které mohou vše změnit. Tak jaký bude váš příští tah?


Název: Půlnoční knihovna
Originální název: The Midnight Library
Autor: Matt Haig
Překlad: Tereza Rotterová
Nakladatelství: Fobos
Rok vydání: 2022
Vydání: 1.
Počet stran: 320
ISBN/EAN: 978-80-277-0246-6

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský.