Stálo to za to - Miroslava Varáčková

05.05.2019

Kniha, která stojí za to!

Životní příběh Bašky, hlavní hrdinky, není zrovna ideální. Nemůže se totiž vymanit ze stínu své sestry Lívie. Nic, co udělá, není pro její rodinu dostačující. Přesto přese všechno však nalézá střípky štěstí. Ale na jak dlouho?

Říká se, že když si někoho připoutáš, jsi za něj zodpovědný po zbytek života. Otázka zní, jestli to stojí za to.

Barbora neboli Baška je dospívající dívka, která chodí do třetího ročníku na střední. Výsledky má celkem dobré, ale v žádném případě se nemůže rovnat sestře, která je přebornicí v gymnastice. Lívie nemusí v domácnosti hnout ani prstem, protože veškerý její čas spolkne trénink, o vše se tak musí postarat Baška, z níž si rodina dělá služku.

Bašce se nedostává od rodiny žádné podpory, ta směřuje výhradně k Lívii, zejména matka si zakládá na své "Livušce" a Baška je všemi přehlížena. Na vlídné slovo od sestry by čekala věky, nátlak ze stran rodičů i náročného sportu si Lívie vylívá právě na ní. Zdá se, že takový život k ničemu nevede, až do doby, kdy se na obzoru zjeví láska. Té se Baška dočká od Jakuba, ale ani on k ní není tak úplně upřímný, něco před ní totiž skrývá.

Měla jsem svoji sestru ráda, ale čím jsme byly starší, tím méně jsme si rozuměly, a to mě mrzelo. Dlouhé hodiny jsem se v polospánku snažila přijít na důvod postupného vzdalování se, ale nepřišla jsem na žádnou konkrétní příčinu. Možná za všechno mohl odlišný pohled na svět a na život. Kdo ví.

Žádná rodina není ideální, všude se něco namane. Sonda do té Baščiny odhaluje vzájemné vztahy mezi jejími členy, nepochopení, přehnaná očekávání a další. Mladá dívka se vyrovnává nejen s dospíváním a první láskou, ale také s tím, že se nikdy nezavděčí matce, která se zajímá jen o její setru.

Kniha je velmi útlá, takže s postavami nestrávíme mnoho času, ale u některých z nich mi to ani příliš nevadilo. Jmenovitě např. u matky obou sester - její zaslepenost a nadržování pouze jednomu ze svých dětí se mi velice protivilo. Celý příběh je vyprávěn z perspektivy hlavní hrdinky.

Jedním z motivů této knihy je to, že by rodiče nikdy neměli upřednostňovat jedno dítě před druhým. Láska by měla být rovnoměrná a bez výhrad. Další problematika, kterou autorka otevírá, je sourozenecké pouto a vzájemná komunikace, která mnohdy chybí. Také zodpovědnost nejen za sebe, ale i za druhé. Nakonec zde hraje podstatnou roli snaha dosáhnout velkých věcí prostřednictvím svých dětí, a tím jim prakticky zničit dětství a dospívání.

Jak je již pro knihy Miroslavy Varáčkové typické, nikdy se nejedná o obyčejný romantický příběh s pár karamboly hlavní hrdinky. Vždy se z toho nakonec vyklube něco závažného, co se dotýká všech, ať už přímo nebo nepřímo. Proto je velmi důležité knihu dočíst až do konce, protože právě konec přináší ten nejintenzivnější a také nejemotivnější zážitek z celého příběhu.

Kniha přetéká mnoha emocemi, děj plyne rychle kupředu a v závěru si autorka připravila nečekané rozuzlení, které mě opravdu překvapilo, a ještě chvilku po dočtení jsem hleděla na stránky s otevřenými ústy. Příběh na mě působil velmi melancholicky, na první pohled se může zdát obyčejný, ale jeho jádro je silné. Miroslava Varáčková opět na stránkách své knihy rozehrála poutavé a aktuální téma.

Název: Stálo to za to?
Autor: Miroslava Varáčková
Nakladatelství: #booklab
Rok vydání: 2018
Vydání: 1.
Počet stran: 216
ISBN/EAN: 978-80-7529-645-0

Za knihu mnohokrát děkujeme nakladatelství Slovart/#booklab.