Teslův odkaz - K. K. Pérez

04.03.2021

Fyzika nemusí být nuda

Život občas umí dost zvláštně zamíchat kartami, své o tom ví i Lucinda Minerva Phelpsová, osmnáctiletá studentka posledního ročníku střední školy, která za zcela nečekaných okolností objeví vodítko k odkazu, který byl po dlouhou dobu skryt.

Lucy se odmalička potýká s epileptickými záchvaty, to je také důvod, proč jsou její rodiče tak starostliví a úzkostliví, pokud jde o její bezpečí, alespoň to si Lucy myslí. Nemá potřebu pochybovat, že by v tom mohlo být něco jiného. Po dlouhou dobu měla domácí studium, až se jí jednoho dne podařilo rodiče přemluvit k tomu, aby mohla chodit na střední školu.

Mladá dívka se nenechá svým "hendikepem" příliš omezovat. I přesto, že jí mnozí považují za podivínku, nechybí jí přátelství a ani láska. Lucy je velice inteligentní a zvídavá mladá dívka. Největší vášeň shledává ve vědeckých pokusech, ve fyzice vynikala odjakživa. Když na jejich školu nastoupí do hodin fyziky nový asistent Ravi, začne být tento předmět o to více zajímavější.

Jednoho dne se Lucy "otevřou oči" a nic už nemůže být stejné jako dřív. Místo odpovědí se vynořuje stále více otázek. Navíc to vypadá, že je v nebezpečí, dostala se totiž do středu dlouholetého boje mezi dvěma skupinami alchymistů. Co je Lucy vlastně zač? A na kterou stranu se přidá?

Znepokojivý fakt číslo jedna: Tesla se narodil přímo o půlnoci během silné bouře. Stejně jako Lucy. ... Znepokojivý fakt číslo dvě: Teslu po celý život trápilo chatrné zdraví a optické vize - záblesky světla za víčky. Považoval je za prorocká vidění, ale Lucy připomínaly spíše záchvaty. Sám o sobě nebyla ani jeden z faktů ničím víc než náhodnou prapodivnou paralelou k Lucyině životu. Jenomže pak tu byl znepokojivý fakt číslo tři. Společnost Westinghouse Electric & Manufacturing platila pronájem Teslova pokoje v New Yorku od roku 1934 až do jeho smrti. Tatáž společnost dotovala tátův výzkum k disertační práci a zrovna vybudovala nejmodernější fyzikální laboratoř na univerzitě Gilbert College. To už se zdálo jako příliš velká náhoda.

Do čtení knihy jsem se pustila s tím, že fyzika nikdy nepatřila mezi mé oblíbené předměty, ale anotace mě zaujala natolik, že jsem se rozhodla to zkusit. Nejprve jsem byla nadšená, že se někdo rozhodl zpracovat zábavnou formou vědeckou tematiku, a navíc k tomu přimíchat i trochu té alchymie. Pobavilo mě, že Lucy pojmenovala svého kocoura jako Schrödingera a kolo jako Marie Curie. Počáteční nadšení ze mě však poměrně rychle vyprchalo. Čím to?

Rozjezd knihy byl poměrně pomalý a když už se začalo něco dít, tak to bylo zas moc překombinované. V první polovině se seznamujeme s Lucy a jejím dosavadním životem, zároveň s ní začínáme pátrat po dávném tajemství, které jí navždy změní život. Čtenář je pln očekávání toho, co bude následovat. Nakonec se dočká zrodu "superhrdinky", která objevuje svoje schopnosti a učí se je ovládat. Ve druhé části se o Lucy přetahují dvě strany alchymistických spolků - archimeďané a sofianisté. Žádné z nich ale nejde o její přežití, pouze o moc. Krom akce kniha nepostrádá ani romantickou linku, tu jsem bohužel autorce příliš nevěřila.

Moje hodnocení může sice vyznívat negativně, ale nemyslím si, že je kniha vyloženě špatná. Čtenář se dozví mnoho zajímavostí ze světa fyziky, vše je hezky vysvětleno a popsáno. I já se přiučila něčemu novému. Rovněž mě bavily četné superhrdinské narážky, takže to by se dalo také brát jako plus. I díky kratším kapitolám a nenáročnému stylu psaní stránky "utíkaly" docela rychle. Konec je otevřený, takže lze očekávat, že příběh bude pokračovat.

Teslův odkaz bych doporučila mladistvým, holkám i klukům. Pro dospělého čtenáře, si myslím, kniha nebude tolik zajímavá.


Název: Teslův odkaz
Originální název: The Tesla Legacy
Autor: K. K. Pérez
Překlad: Jana Michalcová
Nakladatelství: King Cool
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 396
ISBN/EAN: 978-80-7585-571-8


 Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkujeme společnosti Knihy Dobrovský.