Hotel Sacher - Rodica Doehnertová

05.03.2018

Sladké pokušení

Píše se rok 1892. Pomalu ale jistě se schyluje ke konci 19. století a k začátku nového tisíciletí. V budově Hotel de l'Opera, kterou bude později každý znát pod názvem Hotel Sacher, leží na smrtelné posteli Eduard, ředitel hotelu a syn Franze Sachera, muže, který vymyslel recepturu nejvyhledávanějšího vídeňského dortu - Sacherova dortu.

Anna Sacherová, vdova po Eduardovi, se hotelu nehodlá vzdát. Anna hotelem žije. Snaží se proto získat koncesi, aby ho mohla dále vést. Z řeznické holky až po ředitelku hotelu, dosáhla svého cíle. Nečeká ji žádný život v chudobě. Její ambice jsou však kolikrát na úkor jejích dětí.

Anna zpozorněla a šla se podívat, co se děje. "Já jsem paní Sacherová. Čím mohu posloužit?"
"Promiňte, ale chtěl jsem mluvit s ředitelem," trval na svém energický muž.
"Rozumím. Pěkně prosím, co si tedy přejete?"
"Znovu opakuji - chci mluvit s panem ředitelem," naléhal neústupně host.
"Pánem v tomto hotelu jsem já," opáčila Anna. A jakmile to vyslovila, neodvolatelně splynula se svým novým postavením. Ano, to ona je paní a majitelka Hotelu Sacher.

Do hotelu se sjíždějí hosté z různých společenských vrstev. Ať už je to kvůli politice, kvůli diskrétnosti či na svatební cestu. Setkání dvou manželských párů však zamíchá osudy všech a vzájemně je proplete. Nezůstane jen u letmých pohledů, ale dochází i k vášnivému vzplanutí, které by mohlo zničit úplně všechno. Šlechtická rodina von Traunsteinových se proplete s nakladateli Aderholdovými. Co přinese začátek nového století? A jak s lidskými osudy zamíchá první světová válka? Zastavte se na chvilku v Hotelu Sacher, dejte si kávičku a dort a vyslechněte si tento příběh sladkého pokušení.

Připouštím, že kniha je psána trochu jiným stylem, než jsem čekala a než jsem zvyklá, proto mi chvilku trvalo, než jsem tento styl přijala a do knihy se začetla. Sledujeme vývoj událostí od roku 1892 do roku 1919. Po celou dobu nás příběhem provází dva společníci - Smrt a Láska. Tyto dvě abstraktní entity se zhmotňují a stávají se poutníky, kteří jsou vždy u všeho přítomni. Někdy každý zvlášť, někdy se jejich cesty střetávají. Jedná se vždy o kratičké pasáže o pár řádcích. Abych byla upřímná, knihu to moc příjemně ozvláštnilo. Tahle nevšednost ve mně evokovala známou knihu Zlodějka knih od Markuse Zusaka, kde je vypravěčem příběhu Smrt.

Zamrzelo mě, že v tak krátkém příběhu se objevilo docela hodně chybek, co se týče opakování slov ve větě a kostrbatých větných konstrukcích. Není to nic příšerného, ale stávat by se to nemělo, bohužel se to stává, a u Knižního klubu jsem takovou nepozornost opravdu nečekala. Navíc je chyba i v samotné anotaci na záložce přebalu, kde je uvedeno, že Anna je v doprovodu smečky bulteriérů, ve skutečnosti však byli pro ni charakterističtí francouzští buldočci.

Jak jsem již zmínila, do knihy jsem se začetla a byla jsem spokojená. Historické romány zbožňuji a po fantasy literatuře zaujímají čestné druhé místo. Líbilo se mi, že kniha mapovala delší období a že vyprávěla více příběhů a ne jen jeden. Na city mi pěkně zanotoval příběh o Marii, holčičce, která vyrůstala od osmi let skryta před všemi zraky a která byla velkou obdivovatelkou císařovny Sisi. Kniha je strukturovaná do třech oddílů s názvy Smrt, Život a Láska.

Spisovatelka Rodica Doehnertová je spíše známá jako scénáristka. Veliký úspěch si vysloužil její třídílný televizní film Hotel Adlon. Sága jedné rodiny. Příběh je zasazen do známého berlínského hotelu, který je dějištěm významných událostí. Hotel Sacher. Příběh jednoho pokušení je autorčiným debutem. Kniha vznikla na základě dvoudílného televizního filmu. Většinou moc nevěřím knihám, které vznikají podle filmové předlohy a ne naopak, ale u této jsem udělala výjimku a zklamaná jsem nebyla.


Název: Hotel Sacher. Příběh jednoho pokušení
Originální název: Das Sacher. Die Geschichte einer Verführung
Autor: Rodica Doehnertová
Překlad: Rudolf Řežábek
Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2018
Vydání: 1.
Počet stran: 328
ISBN/EAN: 978-80-242-6006-8