Villa de Vecchi – Ruina s temnou minulostí

06.07.2022

V severní části Itálie, východně od jezera Como v horách Cortenova, leží ruina domu, který byl ve své době jedním z nejvýznačnějších v celé zemi. Vila de Vecchi, známá také jako Červený dům, je dnes pustá... Nebo ne tak úplně?

Hrabě Felix de Vecchi (1816-1862) byl uznávaným malířem, vyznamenaným válečným hrdinou a průzkumníkem, který sehrál důležitou roli při osvobození Milána jako součást Národní gardy z Rakouska během sjednocení Itálie. Během svých mladých let cestoval po Indii, Egyptě a na Středním východě a vydal knihu, která se velmi dobře prodávala.

Začalo to smrtí architekta

Hrabě Felix de Vecchi se v roce 1844 oženil s Karolínou Franchetti di Ponte a společně procestovali prakticky všechny regiony Itálie. Felix během cest pokračoval v psaní svých příběhů a malování.

V roce 1854 Vecchi pověřil architekta Alessandra Sidioliho (1812-1855) vybudováním letního útočiště pro sebe, svou ženu a dceru. Návrh domu byl inspirován architekturou z východních světů, kam v mládí Felix zavítal. Než ale mohla být budova vůbec dokončena, architekt zemřel, a to jen pouhý rok před dostavbou. Mnozí později považovali jeho smrt za první špatné znamení.

Velké sídlo mělo k dispozici park o rozloze 130 000 metrů čtverečních a pyšnilo se směsí barokního a klasického východního stylu spolu se všemi moderními vymoženostmi té doby, včetně vnitřních topných trubek a velké tlakové fontány. Stěny a stropy byly vyzdobeny pečlivě detailními freskami a vlysy a v hlavním sále stálo připravené klavírní křídlo a vskutku majestátní krb.

Podle některých lidí, kteří žijí v okolí červeného domu, prožil hrabě Felix de Vecchi a jeho rodina ve vile několik krásných a šťastných let. Až do dne roku 1862. Pouhou jednu noc netrávil hrabě se svou rodinou doma, a tím všechny šťastné časy navždy skončily.

Smrt střídá zmizení

Když se vrátil, zjistil, že jeho žena byla brutálně zavražděna, podle některých zdrojů dokonce znetvořena, a jeho dcera se ztratila. Ačkoli se Felix snažil ztracenou dceru najít, nepodařilo se mu to. Nakonec si vzal život ještě necelý rok po ztrátě svých blízkých, bylo mu pouhých 46 let. Dcera hraběte Felixe de Vecchi nebyla nikdy nalezena. Existují dokonce teorie, že právě dcera mohla stát za celou událostí, to se však nikdy nepotvrdilo.

Zajímavostí je, že Felixovi jsou z historického hlediska přisuzovány dva osudy, jeden je právě tento zmíněný a podle druhého měl podlehnout onemocnění jater 29. dubna 1862 ve svém domě v Miláně.

Vila byla předána Felixovu bratru Biagiovi, pozdější renovace měly za úkol odstranění většiny východních aspektů panství. Biagio se svou rodinou nadále žil na pozemku až do druhé světové války, po které se všichni nadobro vystěhovali. Dům zůstal neobydlený a nakonec zcela zchátral a veškeré vybavení bylo zničeno, včetně klavíru.

Síly z temnot a podivný Crowley

Smrt a zmizení není tím jediným, co z dříve honosné vily dělá místo nabité paranormální aktivitou. Například zmíněný klavír, jenž byl rozmlácen na kousky, stále po nocích zní krajinou, místní s nadsázkou rádi uvádějí, že je z domu alespoň stále slyšet hudba, přesto se k němu zásadně nepřibližují. Z lidových vyprávění je také známo, že během nocí o letním nebo zimním slunovratu můžete zevnitř slyšet ženský nářek.

Podle historiků může mít na nevysvětlitelných událostech svůj podíl také pobyt jednoho z nejzvláštnějších mužů historie, Aleistera Crowleyho (1875-1947). Tento britský mág, okultista, spisovatel, básník, filozof, jogín, špion, šachista, mystik, alchymista, šermíř, střelec, astrolog, drogový experimentátor, cestovatel, pansexuál a sociální kritik měl ve dvacátých letech minulého století v domě strávit několik nocí plných rituálních orgií, během nichž mělo dokonce dojít k obětování zvířat a snad i lidí. Jeho následovníci prý později dům využívali k satanským a docházelo zde k vraždám a sebevraždám.

Aleister byl novinami označován jako nejprohnanější muž, který kdy žil, nebo také jako nejhříšnější muž světa. Každopádně Crowley Červený dům navštívil dlouho po smrti Felixe a jeho rodiny, takže ať už se v něm během jeho pobytu stalo cokoli, minulost to zcela nevysvětluje.

Crowlyho život je nicméně plný záhadných úmrtí, a to včetně několika jeho dcer. Z mnoha zemí byl pro svůj "nevšední" životní styl vykázán, častokrát kvůli sexuální magii. Na konci života byl sužován nemocemi a také mu škodily neustále se zvyšující dávky drog, které užíval od mládí. Na konci života se měl údajně živit jen míchanými vajíčky, studeným krocanem a především heroinem. Aleister Crowley zemřel 1. prosince 1947 na selhání srdeční činnosti a chronické astma ve věku 72 let.

Pravda, nebo pouhý mýtus?

Giovanni Negri, syn posledního správce vily, uvedl, že všechny fámy točící se kolem domu jsou nepodložené a že on sám ani jeho otec nebyli nikdy svědky ničeho nepřirozeného. V budově údajně nikdy nedošlo k žádným vraždám ani záhadným úmrtím, což potvrdily také místní úřady. Naprostá většina lidí, která dům Villa de Vecchi navštívila a zanechala o něm na internetu zmínku, ho však hodnotí jako místo plné negativní energie, kde se necítili dobře, jako by na jejich myšlenky padl temný mrak.

Kdysi velkolepé sídlo hraběte Felixe de Vecchi a jeho rodiny dnes pokrývají antisemitské, pornografické a satanistické graffiti, okna jsou do jednoho vymlácená a na opuštěném místě se scházejí maximálně tak drogově závislí a partičky mladých hledající dobrodružství. V roce 2002 spadly z hory během laviny velké balvany a zastavily se jen několik metrů před vilou, čímž ji ušetřily. Místní se k události vyjádřili a uvedli, že je zvláštní, že zrovna vila byla ušetřena, když se půda sesunula také okolo ní. Jako by ji někdo chránil...


Autor: Pavel Polcar


Úvodní fotografie: deviantart.com-monsieurstephane-art-Villa-de-Vecchi-the-old-piano-726389944
Fotografie: flickr.com-photos-fabrice79-2351321085 / flickr.com-photos-schorlipaolo-2516507710 / flickr.com-photos-lorenzostrada-2272059650 / flickr.com-photos-ubik_ubik-11807424036 / flickr.com-photos-giancarlomannetta-5638436930 / flickr.com-photos-29819802@N07-16092006957 / flickr.com-photos-lorenzostrada-2271265387 / flickr.com-photos-buggio-1518992124